Nowa Dęba: Plac Gryczmana i park miejski oficjalnie otwarte

Za kwotę 8 473 228 zł w Nowej Dębie przebudowano Plac Gryczmana i park miejski. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 wyniosło 5 672 056 zł. Oficjalne otwarcie nastąpiło w minionym tygodniu.

W ramach projektu zagospodarowano dworzec autobusowy oraz tereny przyległych poprzez budowę zatoki, budynku dworca autobusowego, budowa zatoki, zadaszenia i infrastruktury towarzyszącej, zespołu miejsc parkingowych przy ul. Jasnej
oraz parkingu na 24 stanowiska. Przebudowa placu im. mjr. Gryczmana związana była z zagospodarowaniem terenu przy budynku SOK i terenu Parku Miejskiego w Nowej Dębie, rewitalizacji terenów zielonych na terenie miasta Nowa Dęba, termomodernizacji budynku użyteczności publicznej na stadionie SOSiR, utworzeniu systemu monitoringu miejskiego
oraz postawienia systemu tablic i znaków informacyjnych.

Burmistrz Wiesław Ordon, w okolicznościowej prezentacji, przypomniał przebieg realizacji tego długofalowego zadania, którego początki sięgają jeszcze roku 2009. W trakcie prezentacji wspominał jakie zaniepokojenie wyrażali mieszkańcy na początku i jak ich zdanie pozytywnie ewaluowało w miarę postępu prac. Stwierdził również, że o potrzebie takich inwestycji najlepiej świadczy fakt liczby osób z nich korzystających i niejednokrotne kolejki przy urządzeniach zabawowych. Przytoczył zdanie jednej z mieszkanek, która stwierdziła, – „Po tej rewitalizacji miasto jakby stało się większe, tak jakby odetchnęło”.

Od godziny 16:00 na placu mjr. Gryczmana, po symbolicznym otwarciu salwą armatnią, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba rozpoczęło wspólną zabawę nie tylko dla najmłodszych mieszkańców. W swoim programie przedstawili m. in.: pokaz musztry, żonglerkę flagami, salwy armatnie, muszkietowe i pistoletowe oraz pokaz tańców dawnych ku uciesze najmłodszych mieszkańców.

Uroczystość zakończono na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie wystąpił krakowski zespół z nowodębskimi korzeniami Empty Ashtray. W wykonaniu nowodębian Mariusza i Tomasza Bysiewiczów, Pawła Woźniaka oraz Bartosza Szadkowskiego z Gliwic, mieszkańcy mogli usłyszeć utwory z debiutanckiej płyty zespołu – Empty Ashtray (2013)

foto&info: UMiG Nowa Dęba

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x