Dyrektor tarnobrzeskiego muzeum dr Adam Wójcik odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dr Wójcik: To dla mnie wielki zaszczyt(fotoreportaż oraz video HD)

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył dyrektora Muzeum dr Adama Wójcika srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt i podsumowanie mojej dotychczasowej pracy zawodowej – komentuje odznaczenie dr Wójcik.

Dr Adam Wójcik przyjechał do Tarnobrzega ponad ćwierć wieku temu. – Po wojnie, moja firma oprócz Wawelu, przejęła opiekę nad kilkunastoma zamkami w Polsce południowej, m.in. to ona odbudowała zamek w Baranowie Sand. Dostałem propozycję przyjścia tutaj na dwa lata, i objęcia funkcji konserwatora wojewódzkiego – opowiadał dr Wójcik w wywiadzie udzielonym portalowi NadWisłą 24 w 2011 r.

– Dostałem mieszkanie w bloku, niedaleko zamku. Proszę sobie wyobrazić, że w pierwszym dniu mojego pobytu, wyprowadzając psa na spacer, zobaczyłem jakieś drzewa ( część parku dzikowskiego, przyp. red) i pomyślałem, że tam pójdę. I zostałem powalony na kolana, gdy zobaczyłem ten zamek. Pomyślałem „O kurcze”, ale zorientowałem się, że jest to szkoła. I wtedy, w tym pierwszym dniu postanowiłem, że wyjdę ze skóry żeby tą szkołę stąd wyprowadzić, i zrobić to, co trzeba. Ale okazało się to nie takie proste, minęło 20 lat, zanim to się udało, choć niewielu w to wierzyło – dodał.

Ogromna praca jaką dyrektor Wójcik włożył w odrestaurowanie Zamku Tarnowskich w Dzikowie jak również utworzenie jedynego w Europie Muzeum Przemysłu Siarkowego oraz powołanie do życia Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega – to główne elementy, które zadecydowały o odznaczeniu dyrektora tym prestiżowym medalem. Co ważne, jest to odznaczenie przyznane przez „kolegów po fachu” dyrektora.

– Wniosek o odznaczenie dla mnie sporządzili przedstawiciele kilkudziesięciu polskich muzeów, którzy znając się na specyfice naszej pracy, naszego zawodu potrafią docenić to co się zrobiło, więc wydaje mi się, że jest to dowodem na to, że coś w Tarnobrzegu w tej mierze się zdarzyło, a że ja byłem inicjatorem i realizatorem tego wszystkiego, stąd też widocznie pan minister i kapituła medalu uznali, że jestem godzien tego odznaczenia – mówił dyrektor Wójcik.

Medal w imieniu ministra kultury, wręczyła na Zamku Tarnowskich w Dzikowie wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik. – To bardzo rzadkie odznaczenie, jest przeznaczone dla osób wyjątkowo zasłużonych dla polskiej kultury, to naprawdę odznaczenie z górnej półki ale myślę, że trafiło we właściwe ręce. Ten zamek, jego działalność świadczą same za siebie. Myślę ze tyle serca i poświęcenia które pan Adam włożył w tę placówkę jest świadectwem jego głębokiego zaangażowania, wielkich kompetencji również zawodowych – mówiła wicewojewoda.

Podczas niedzielnej uroczystości wicewojewoda wręczyła również pracownikom tarnobrzeskiego magistratu oraz podległych jednostek medale za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali: Hanna Baleja, Grażyna Bednarz, Elza Chelińska, Janina Jugo, Grażyna Kozioł, Janina Magosa, Stanisława Mazur, Adamina Myszka, Irena Nikodem, Irena Pater, Teresa Ponikowska, Wojciech Prawica, Maria Słonina, Janusz Śmigała, Tadeusz Świątek, Elżbieta Turbak, Zbigniew Wróblewski, Janina Zięba.
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymali: Anna Feręs-Niezgoda, Grażyna Kochowska, Piotr Markut, Elżbieta Miernik-Krukurka.
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymały: Monika Dziedzic, Agnieszka Dziuba, Małgorzata Gnat.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

video: Agnieszka Nycz oraz Kamil Furtak

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jamajka
7 lat temu

Gratulacje

Fix
7 lat temu

Magistrat podziękował mu nieco wcześniej – wypowiedzeniem

Kizia Mizia
7 lat temu

a ja gratuluję wszystkim odznaczonym i życzę wytrwałości

Szpak
7 lat temu

Paradoks tej sytuacji polega na tym,że minister wręcza medal a Mastalerz go zwalnia.Żenująca sytuacja.Podobnie jak wojaże zagraniczne z Comeniusa,czyli z nauczycielami,czyli z najbardziej znienawidzoną grupą zawodową…

cv
7 lat temu

A teraz dyrkiem będzie dr habilitowany! Tak to się wygryza!!! Kto kolejny panie Tadziu?

lol
5 lat temu

i jeszcze jedno.. Dzięki Bogu już nam nie panujący Mastalerz zabronił urzędnikowi z Ministerstwa wygłoszenia laudacji dla Pana Wójcika co zostało bardzo źle odebrane w Ministerstwie dzięki temu od tego czasu idą mniejsze pieniądze na muzealnictwo w Tbg

gość
5 lat temu
Reply to  lol

Skąd masz takie sensacyjne informacje?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x