Tarnobrzeski oddział LOP zatroszczy się o zapuszczone bocianie gniazda (zdjęcia)

Tarnobrzeski Oddział Ligi Ochrony Przyrody pozyskał środki na zrealizowania zadania czynnej ochrony przyrody pt. „Pielęgnacja bocianich gniazd w powiecie tarnobrzeskim poprzez przecinkę przerostów drzew”. Projekt przygotowany przez tarnobrzeskich przyrodników został zakwalifikowany do konkursu grantowego „FUNDUSZ DLA PRZYRODY” z fundacji przyrodniczej „PRO NATURA”.

W wyniku przeprowadzonej przez członków tarnobrzeskiego oddziału LOP na terenie całego powiatu tarnobrzeskiego inwentaryzacji zakwalifikowano 17 bocianich gniazd, które wymagają pilnej pielęgnacji.

– Zadanie polegać będzie na usunięciu gałęzi i pędów, które przerastają powyżej gniazd w wyniku czego utrudniają a czasami wręcz uniemożliwiają zasiedlenie gniazda – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24 Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiego oddziału LOP. – Liczne są również przypadki gdy już młode ptaki podczas prób wzbicia się po raz pierwszy w powietrze uszkadzają sobie lotki i skrzydła o zbędne gałęzie. Takie uszkodzenia z kolei prowadzą do utraty zdolności lotu i upadku, który często kończy się ciężkimi złamaniami nóg i skrzydeł – dodaje.

Według założeń LOP, oczyszczanie gniazd ma przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności gniazd co w efekcie przełoży się za liczne zasiedlenia i sukcesy w lęgach być może  już w bieżącym 2014 roku .

foto: Piotr Morawski

galeria: Rafał Rozmus

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x