Golec uOrkiestra zagra na Dniach Tarnobrzega

Kolejną gwiazdą Dni Tarnobrzega jest Golec uOrkiestra. Ich koncert zaplanowano na niedzielę 1 czerwca. Oprócz zespołu Golec uOrkiestra, podczas tegorocznych obchodów święta miasta zagrają również zespoły TSA, Piersi oraz Doda.

Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – „beskidzcy górale XXI wieku”. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1” (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, m. in Lornetka, UFO, czy niezwykle elektryzująca Crazy is my life, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu.

W 2000 roku zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową płytą, noszącą tytuł „Golec uOrkiestra 2”. Osiągnęła ona status poczwórnej platyny. Z „Dwójki” pochodzi Ściernisco a także żartobliwe Słodycze oraz zagrzewająca do walki i dedykowana Adamowi Małyszowi, piosenka Zwycięstwo.

W 2002 przyszła kolej na „Trójkę”, z której pochodzą ogniste Pędzą konie oraz pełne życiowej mądrości Kto się ceni, za którą zespół otrzymał nagrodę Dragona przyznawaną przez radio RMF FM. Również „Golec uOrkiestra 4” (2004) i „Golec uOrkiestra 5” (2009) udowodniły, że braciom Golec pisanie przebojów przychodzi niezwykle łatwo. To z tych albumów pochodzą takie utwory, jak Nie ma nic, Góralskie tango, Wujek Louis song czy Życie jest muzyką.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Superjedynki” w kategorii „Zespół Roku”, zdobycie dwóch „Fryderyków” w kategoriach „Debiut Roku” oraz „Muzyka Tradycji i Źródeł”, zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych „Wiktorów” w kategoriach „Odkrycie Roku, oraz „Najpopularniejszy Artysta”. Zespół otrzymał również „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt, statuetkę „Najpopularniejszy Artysta Roku” wręczoną na festiwalu Top Trendy, Nagrodę Polskiej Estrady „Prometeusz”, nagrodę „Ikar” za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Ikonę Śląską” będącą ukoronowaniem ogromnej pracy włożonej w promocję własnego regionu.

Ogromnym sukcesem zakończył się także ubiegłoroczny, jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W konkursie Super Premier za piosenkę „Młody maj” zespół otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody tego konkursu, w tym nagrodę główną – Super Premierę 2013 im. H. Musioła.

Obecnie zespół świętuje swoje 15-te urodziny. Z tej okazji ukazał się nowy, dwupłytowy album zatytułowany „The best of Golec uOrkiestra”, stanowiący swoiste podsumowanie dotychczasowego dorobku. Oprócz największych hitów nagranych w nowych, energetycznych wersjach, zawiera również utwory premierowe, w tym wspomnianą wyżej opolską laureatkę – piosenkę „Młody maj”.

foto: Piotr Morawski

video: Golec uOrkiestra

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sudokek
6 lat temu

O cho!widać rok wyborczy wszystkie ręce na pokład i pieniądze też może tak by madonnę zaprosić? ale czysty cynizm i propaganda miała być doda potem coś tam teraz coś tam -hehehehe ale dziwny gospodarz ktory broni swojego skorzanego fotela i boi się ręki sprawiedliwości poprzez tzw przesłanie dla ludu

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x