Tarnobrzeg: Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych (fotoreportaż)

Od manifestacji patriotycznej przed pomnikiem Hieronima Dekutowskiego rozpoczęły się w Tarnobrzegu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość na placu A. Surowieckiego zorganizowały tarnobrzeskie struktury PiS oraz członkowie Gazety Polskiej Tarnobrzeg. Po okolicznych przemówieniach, modlitwie w intencji Żołnierzy Wyklętych i występie w programie artystycznym uczennic z tarnobrzeskiego katolickiego gimnazjum, uczestnicy złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Hieronima Dekkutowskiego – Żołnierza Wyklętego.

Z kolei władze miasta przygotowały w tym dniu uroczystość w tarnobrzeskim Muzeum Historycznym. Po programie artystycznym w którym wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 3 wykład na temat Żołnierzy Wyklętych przedstawił dyrektor placówki, dr hab. Tadeusz Zych.

– Ostatni żołnierz wyklęty został ujęty w 1963 roku, od 1944 do 1963 r – tak długo trwała walka, pytanie najważniejsze to jest pytanie o jej sens, (…) Czy ta walka miała sens o tym świadczy nasza dzisiejsza uroczystość i obecność. Historia po długim co prawda czasie, ale to tym żołnierzom przyznała rację a tych którzy ich męczyli, pokonali, dzisiaj tak naprawdę nazywamy bandytami i katami. I druga rzecz, tutaj parę minut temu było przywołane słynne przesłanie Pana Cogito Herberta: „Ocalałeś nie po to aby żyć, masz mało czasu trzeba dać świadectwo” – mówił Tadeusz Zych.

W drugiej części prelekcji historyk dokonał prezentacji wybranych życiorysów Żołnierzy Wyklętych, którzy działali na terenie Tarnobrzega. – Odczytam na koniec wyrok Rzeczypospolitej Polskiej z października 1968 roku, „Oskarżony cywil Marian Kosior syn Andrzeja i Katarzyny, jest winny, że od kwietnia ’46 roku do lipca ’46 roku na terenie powiatu tarnobrzeskiego województwa rzeszowskiego, był członkiem nielegalnej organizacji WIN mającej na celu obalenie przemocą obecnego ustroju państwa polskiego, i pełnił funkcję kierownika na powiat tarnobrzeski”. I za to skazał go na sześć lat więzienia. Takie były losy żołnierzy wyklętych, kiedy dzisiaj możemy cieszyć się wolną Polską, możemy nawet na tą Polskę psioczyć i narzekać, to warto wiedzieć, że ta nasza wolność czasami posunięta do absurdu jest zasługą tych, którzy kilkadziesiąt lat temu mieli nadzieję wbrew nadziei i uwierzyli wbrew wierze. I za to składamy im dzisiaj hołd – zakończył.

*********

Żołnierze Wyklęci (także Żołnierze Niezłomni) to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Na mocy ustawy z 2011 roku 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x