Powiat Tarnobrzeski: Władze dofinansowują remont zabytków i obiektów sakralnych

W obecnej kadencji Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego kilkakrotnie podejmował decyzję o przekazaniu środków na prace konserwatorskie obiektów sakralnych, zabytków lub zagospodarowanie terenów wokół tych obiektów.

Z dofinansowania skorzystały stowarzyszenia z Nowej Dęby i Gorzyc, Parafie Rzymsko- Katolickie z Grębowa i miejscowości Stale oraz Urząd Gminy Grębów.

Krzysztof Pitra, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego zaznaczył, że pomimo ograniczonych możliwości budżetu powiatu, ze wsparcia skorzystały wszystkie podmioty, które wystąpiły z prośbą o dofinansowanie. – Uważamy, że zabytki i obiekty sakralne znajdujące się na terenie Powiatu Tarnobrzeskiego są dobrem wszystkich mieszkańców, dlatego należy dbać o ich wygląd i modernizację. Zabytki i obiekty sakralne, to także obiekty wpływające na atrakcyjność turystyczną naszego powiatu, który coraz częściej jest doceniany za wyjątkowe walory przyrodnicze i coraz lepszą bazę turystyczną. Dlatego powinniśmy eksponować to, czego nie mają nasi sąsiedzi, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i obiekty sakralne – powiedział Krzysztof Pitra, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

Z finansowego wsparcia udzielonego przez Powiat Tarnobrzeski skorzystało:

– Towarzystwo Krzewienia Kultury Lasowiackiej „Bielowianie”, które otrzymało dofinansowanie kosztów związanych z zagospodarowaniem terenu wokół Kaplicy im. Św. Rozalii w Rozalinie. Powiat przekazał na ten cel 2,5 tys. złotych.
Stowarzyszenie sympatyków Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach otrzymało dofinansowanie kosztów związanych z zagospodarowaniem terenu wokół Kapliczki przydrożnej w miejscowości Sokolniki. Powiat przekazał 2 tys. zł.

– Parafia Rzymsko – Katolicka Pw. Św. Wojciecha w Grębowie na prace konserwatorskie przy zegarze zewnętrznym na wieży Kościoła Parafialnego w Grębowie otrzymała 7 tys. złotych.

– Parafia Rzymsko – Katolicka Pw. Św. Teresy z Awila w Stalach, w gm. Grębów otrzymała dofinansowanie na prace remontowo – konserwatorskie ogrodzenia kapliczki przydrożnej w Stalach. Kapliczka stanowi zabytek wpisany do rejestru zabytków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powiat przekazał 15 tys. 429 zł. Parafia w Stalach otrzymała także dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. na konserwację estetyczną polichromii ścian przydrożnej kapliczki w Stalach.

– Gmina Grębów otrzymała dofinansowanie w kwocie 7 tys. zł na remont Kaplicy Rodziny Dolańskich, która znajduje się na terenie Cmentarza Parafialnego w Grębowie.

info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x