Nowa Dęba: Odbył się kolejny koncert Festiwalu „Margaritae Baroci”

W sobotę 3 maja wieczorem w sali widowiskowej SOK w Nowej Dębie, rozpoczął się koncert kameralny z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Koncert odbywający się w ramach Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” wykonał Krakowski Zespół Kameralny.

Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Edycja w 2014 roku obejmuje cykl sześciu koncertów, w tym dwa kameralne i cztery organowe.

– Jesteśmy już po pięciu koncertach i bardzo się cieszę, bo widać, że muzyka i kameralna i organowa przyjęła się wśród naszej publiczności. Świadczy to o tym, że pomysł był trafiony a w Nowej Dębie jest zapotrzebowanie na wykonania klasyki – komentuje Krystian Rzemień, pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu oraz dyrektor nowodębskiego SOK.

Wspomniany koncert wykonał Krakowski Zespół Kameralny, który założony został w 1994 roku. Zespół występował w Nowej Dębie już kilkakrotnie. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół gra szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Czechach, Austrii, Francji, Niemczech, Libanie i na Słowacji. Tym razem Zespół wystąpił w składzie: Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Mateja – klawesyn, Katarzyna Mateja – skrzypce, Aleksandra Krawczyk – skrzypce, Bogusława Jagielnicka-Hawryszków – altówka, Karolina Kalinowska – wiolonczela, Michał Skiba – kontrabas. W trakcie występu wykonane zostały znakomite utwory kompozycji wenecjanina Antonio Vivaldiego: Koncert „La notte” na flet i orkiestrę oraz najważniejszego kompozytora epoki baroku Jana Sebastiana Bacha: V Koncert Brandenburski D-dur, II Suita Orkiestrowa H-moll i Aria na strunie G z Suity nr 3 D-dur. Warto podkreślić, że Agata Kielar-Długosz pochodząca z Sanoka, to obecnie jedna z kilku najlepszych polskich flecistek.

W ramach festiwalu zaplanowany jest jeszcze jeden koncert organowy, który dzięki współpracy z Kazimierzem Idzikiem odbędzie się na Zamku w Baranowie Sandomierskim. Koncert wykona świetny organista Mariusz Ryś, jeśli będzie pogoda odbędzie się na dziedzińcu zamku, gdzie zapewniona będzie aranżacja świetlna.

Wstęp na każdy koncert był bezpłatny. Na ostatni koncert, który 16 maja o godz. 19:00 odbędzie się na Zamku w Baranowie Sandomierskim obowiązują darmowe wejściówki, które odbierać można w kilku miastach. Szczegóły na stronie organizatora.

Tegoroczny festiwal jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działań Osi 4 Leader objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach projektu „Festiwal muzyki kameralnej i organowej szansą na aktywizację kulturalną społeczności”.

foto&info: Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x