Tarnobrzeg: Związkowy z „Sierpnia 80” namawiali do bezpłatnej komunikacji miejskiej (video)

– Jesteśmy tutaj aby promować naszą ogólnopolską kampanię pod hasłem „Nie dla podwyżek biletów, tak dla bezpłatnej komunikacji miejskiej – mówi w rozmowie z portalem NadWisłą24 Patryk Kosela, rzecznik prasowy Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”. Kampania przeprowadzona została we wtorkowe popołudnie, na Placu Bartosza Głowackiego.

– W Tarnobrzegu były już głosy radnych którzy opowiadali się za bezpłatną komunikacją. Jesteśmy tutaj żeby ich zdopingować, nie tylko do mówienia o tym ale również do wdrożenia tego pomysłu w życie, tak jak to zostało wprowadzone w 13 innych miastach w Polsce – tłumaczy Patryk Kosela. – Warto przepytać obecnych radnych, kandydatów na radnych, czy są za bezpłatną komunikacją miejską, która mieszkańcom w sposób znaczący ulży. Ludzie coraz mniej mają w portfelach, jeżeli nie będą musieli płacić za komunikację miejską trochę oszczędzą. To również sprawa eliminacji wykluczenia społecznego, jeżeli osób nie stać na przejazd, to są odsunięci od tego dobra publicznego jakim jest komunikacja. To też jest dobra promocja dla miasta, a także dla osób które muszą np. z przyczyn zawodowych jeździć samochodem, zwiększy się przepustowość ulic, zmniejszą się problemy z parkowaniem itp – dodaje.

WZZ „Sierpień 80” kampanię rozpoczęło dwa lata temu, wtedy bezpłatna komunikacja funkcjonowała w 2 miastach w Polsce, dzisiaj jest to 13 miast. Jak przekonują związkowcy, ulgi dla mieszkańców mogą mieć różne formy. – Różne miasta w różny sposób dla różnych grup społecznych to wprowadzają,  w jednych jest to dla bezrobotnych i młodzieży uczącej się, w innych dla tych którzy są zameldowani i płacą podatki czy dla kierowców, lub tak jak jest to w Żorach, dla wszystkich – tłumaczy rzecznik. – W Gostyniu liczba osób korzystających z komunikacji wzrosła trzykrotnie a ruch samochodowy zmalał, tak samo jak w miastach takich jak Olkusz czy Nysa, gdzie bezpłatną komunikację wprowadzono tylko dla kierowców – dodaje Łukasz Ługowski, organizator kampanii.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x