Tarnobrzeg: Obchodzono 69. rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie (fotoreportaż)

Tarnobrzeskie uroczystości z okazji 69 rocznicy zakończenia działań wojennych w Europie, rozpoczęły się dzisiaj przedpołudniem, na cmentarzu wojennym. Mimo deszczowej aury, uroczystość zgromadziła dużą grupę kombatantów oraz młodzieży szkolnej z tarnobrzeskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy postanowili uczcić pamięć tych, którzy 69 lat temu wywalczyli wolność Polski spod okupacji III Rzeszy.

Po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów i uczennice Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy przeszli do Tarnobrzeskiego Domu Kultury, gdzie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów o tematyce wojennej.

W konkursie literackim „Rzecz o poruczniku Józefie Sarnie – młodzi tarnobrzeżanie o bohaterskim obrońcy swojego miasta” w kategorii Szkół Podstawowych zwyciężyła Maria Taras z SP nr 3. W kategorii Gimnazjum pierwsze miejsce zajął Szymon Szymański z Gimnazjum  nr 2, natomiast w trzeciej kategorii, uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, wygrała Katarzyna Lasek z LO imienia M. Kopernika.

W konkursie plastycznym  „Józef Sarna – Obrońca Ojczyzny”, zwyciężyła Dominika Wrona SP nr 10, przed Filipem Baranem z SP nr 3 i Dianą Marek z SP nr 9. W kategorii Gimnazjum pierwsze miejsce przypadło Magdalenie Banasiak z Gimnazjum nr 3, drugie Izabeli Trelskiej z Gimnazjum nr 3 a trzecie Gabrieli Walskiej, również z Gimnazjum nr 3.

W konkursie „Polskiej Pieśni Patriotycznej”  miejsce pierwsze, wyśpiewała sobie Natalia Burdzel z Gimnazjum nr 3 za pieśń Warszawskie Dzieci. Druga była Ola Wiórkiewicz za Pałacyk Michla, a trzecia Katarzyna Bałata, która urzekła jury pieśnią Warszawo Ma. W kategorii Zespół wgrał „ Przemo-band” z Gimnazjum nr 3 w składzie: Przemysław Brzyszcz, Wojtek Kopeć, Przemysław Tymuła, Karol Widuch i Piotr Juda.

*******************
Dzień zwycięstwa jest obchodzony w większości państw europejskich 8 maja, ponieważ tego dnia o godzinie 23:01 została podpisana kapitulacja III Rzeszy i tym samym zakończyła się II Wojna Światowa w Europie​.

info: Arkadiusz Wydro, UM Tarnobrzeg
foto: Arkadiusz Wydro

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x