Tarnobrzeg: Kulminacyjna fala na Wiśle w niedzielę i poniedziałek

Decydujące będą: niedziela i poniedziałek. Właśnie w tych dniach w Tarnobrzegu spodziewane jest przejście kulminacyjnej fali na Wiśle, której wysokość może wynieść 7,5 – 8 metrów.  Szef sztabu akcji przeciwpowodziowej komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Bogdan Kuliga zapewnia, że na wypadek najczarniejszego ze scenariuszy straż pożarna, wojsko i policja skoncentrowały koło naszego miasta bardzo silne siły i środki, ale jednocześnie uspokaja: zagrożenie powodzią jest zdecydowanie niższe niż cztery lata temu.

Nadbrygadier Bogdan Kuliga zwołał w sobotę w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu posiedzenie sztabu akcji o kryptonimie „Daria”, w której uczestniczył m. in. Prezydent Tarnobrzega i podległe mu służby. – Musimy być gotowi na każdy scenariusz, także ten najczarniejszy, dlatego skoncentrowaliśmy koło Tarnobrzega bardzo duże siły i środki, straży pożarnej, wojska i policji – mówi komendant.

Przejście fali o prognozowanej wysokości 7,5 – 8 m, spodziewane jest w najbliższych dwóch dniach. Komendant Kuliga uspokaja jednak, że ryzyko powodzi jest obecnie dużo mniejsze niż w roku 2010, kiedy to wody Wisły zalały znaczną część naszego miasta, bo niższy jest poziom wody w Wiśle, a prognozy pogody są korzystniejsze.

– W przeciwieństwie do roku 2010 mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby przygotować wały wiślane na przejście wielkiej wody – mówi komendant. – Obwałowania od strony Sandomierza są zabezpieczone workami z piaskiem, a od strony naszego miasta specjalnym rękawem, co znacznie polepsza ich skuteczność – dodaje.

info: UM Tarnobrzeg

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Borys
6 lat temu

POPĘDZYNKA (150200100) – Stan alarmowy
Rzeka: Wisła (2)
Województwo: małopolskie
Aktualny stan wody: 845 cm (2014-05-17 19:30 UTC)
Poprzedni stan wody: 844 cm (2014-05-17 19:20 UTC)
Stan alarmowy: 750 cm
Stan ostrzegawczy: 580 cm

Rozum
6 lat temu

Przerażające jest to, że obecnie wystarczy aby przez 3 dni dobrze polało i mamy wody po koronę wałów. Czy decydenci nie rozumieją, że z naturą w tak głupi i bezmyślny sposób nie wygrają trwoniąc miliardy złotych w podnoszenie i umacnianie wałów. Co szkodziło aby z niezrozumiałych przyczyn lało jeszcze przez kilka dni lub tydzień? który wał by to wytrzymał? Podnieśli by workami z piaskiem wał na całej długości??? Ta woda musi się gdzieś rozlać, im wcześniej tym lepiej. Nie podnosić wały a oddalać je i tworzyć naturalne rozlewiska.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x