Nowe pomniki przyrody na terenie Powiatu Tarnobrzeskiego

O cztery nowe Pomniki Przyrody wzbogacił się Powiat Tarnobrzeski. Okazałe, liczące ponad 150 lat dęby szypułkowe rosną w miejscowości Trześń, na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej, w gminie Gorzyce.

Zgłoszenie o ustanowienie dębów pomnikami przyrody złożyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Trześni. W opracowaniu wniosku i dopełnieniu niezbędnych formalności pomógł Andrzej Sycz, pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu, inżynier leśnik oraz działacz Ligii Ochrony Przyrody. Radni gminy Gorzyce i lokalny samorząd, pozytywnie odnieśli się do inicjatywy i podjęli stosowną uchwałę. Dzięki staraniom wielu osób, na dębach zawieszono tabliczki informujące, że drzewa posiadają status Pomnika Przyrody.

Dążenia społeczności szkolnej z Trześni i pozostałych osób docenia Krzysztof Pitra, tarnobrzeski starosta, który dziękuje wszystkim zaangażowanym w sprawę osobom. – Dzięki ich wytrwałości i konsekwencji, rosnące w Dębinie okazałe dęby, zostały objęte ochroną. Takich, zapomnianych drzew na terenie naszego powiatu, które należałoby objąć podobną opieką i ochroną jest znacznie więcej, dlatego zachęcam wszystkich do podobnych działań. Jako gospodarz powiatu ze swojej strony mogę zadeklarować pomoc w zakresie dopełnienia niezbędnych procedur – powiedział Krzysztof Pitra, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

Pomnik Przyrody to jedna z form ochrony indywidualnej, której podlegają pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej czy też krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je spośród innych.

Łącznie na terenie Powiatu Tarnobrzeskiego występuje 47 sztuk Pomników Przyrody. W gminie Gorzyce 7, w gminie Grębów 12, w gminie Baranów Sandomierski 11, w gminie Nowa Dęba 17 sztuk. To przede wszystkim dęby szypułkowe, olcha czarna, topola czarna, jesion wyniosły i tulipanowiec amerykański.

foto&info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x