Sandomierz: Wybrano najpiękniejsze szopki

Podsumowanie konkursu „Szopki Bożonarodzeniowe 2014”, organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Tratwa” w Sandomierzu odbyło się w miniony piątek w sandomierskim Centrum Rekreacji przy ul. Portowej.

Konkurs adresowany był do osób niepełnosprawnych, uczniów klas integracyjnych sandomierskich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, uczestników pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych form edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów niepełnosprawnych oraz dorosłych uczestników różnych form pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Zamysłem organizatora corocznego konkursu szopek jest pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowej – podkreślenie i propagowanie pięknej tradycji szopki, ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy dzieci i młodzieży wobec sztuki i tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia, jak również rozwijanie wrażliwości estetycznej i plastycznej wśród młodego pokolenia.

Każda z zaprezentowanych na wystawie prac urzekała swoją prostotą i pięknem. Wszystkie zostały wykonane z wielką precyzją i zaangażowaniem. Oceniając prace zdolnych artystów jurorzy brali pod uwagę przede wszystkim tradycyjność i nawiązanie do kanonu szopki, kolorystykę, użyte materiały, technologię wykonania, dekoracyjność, trwałość formy oraz ogólne wrażenie estetyczne.

Ostatecznie członkowie komisji w składzie: Aneta Przyłucka – przewodnicząca, a także Elżbieta Ukraińska, Aneta Sudoł oraz Iwona Kalinowska wyłonili laureatów w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych i świetlic socjoterapeutycznych najlepiej ocenione zostały prace wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu (kl. Va). W grupie szkół gimnazjalnych i średnich pierwsze miejsce przyznano uczniom z sandomierskiego Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum w Dwikozach. drugie miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 w Sandomierzu, trzecie zaś reprezentacja uzdolnionej młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu. W kategorii dorosłych trzema głównymi nagrodami komisja uhonorowała szopki uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Tratwa” w Sandomierzu.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x