„Siarka w dawnej Polsce. Tradycje górnicze” – nowa wystawa stała w Spichlerzu

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza do zwiedzania nowej wystawy stałej pt. „Siarka w dawnej Polsce. Tradycje górnicze”. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – Oddział MHmT, ul. S.Pawłowskiego 14.

W pierwszej części ukazana jest historia wydobycia siarki w Polsce od czasów średniowiecza do 1921 r. Scenki rodzajowe obrazują: górnika zjeżdżającego na linie w szybie kopalnianym, innego pracującego na przodku kopalni, kilku innych siedzących na ławach podczas karczmy piwnej, ubranych w zrekonstruowane historyczne mundury galowe. Inna scenka pokazuje mistrza Michała Sędziwoja w swojej pracowni, który wykonywał doświadczenia alchemiczne m.in. z siarką. Ponadto mamy tu informacje dotyczące wykorzystywania siarki do celów wojennych, kosmetycznych, balneologicznych. Ponadto pokazane są postaci: Jana Śniadeckiego, który wprowadził do języka polskiego słowo „siarka” i uznał ją za pierwiastek chemiczny oraz Stanisława Staszica, który po raz pierwszy w historii geologii polskiej dokonał inwentaryzacji zagadnień z dziedziny górnictwa, geologii i technologii przerobu i zastosowania siarki.

Druga część wystawy pt. „Tradycje górnicze” opisuje m.in. wierzenia górnicze, duchy kopalni, elementy galowego munduru górniczego, barwy i szarże górnicze oraz święto górnicze. Pokazane są: górniczy mundur galowy, mundur członka orkiestry górniczej, instrumenty orkiestry górniczej, laski górnicze, medale wykonane z siarki oraz zbiór ponad 150 kufli z karczem piwnych.

foto&info: MHmT

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content