Działo przeciwlotnicze Bofors z kampanii 1939 roku – nowy eksponat w tarnobrzeskim muzeum (zdjęcia oraz video HD)

Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega wzbogaciło swoją ofertę o cenny eksponat. Jest nim działo przeciwlotnicze Bofors z kampanii 1939 roku.

– Dobrze zachowana lufa z komorą zamka przeciwlotniczego Boforsa 40 mm została odnaleziona w okolicy Tarnobrzega, na terenie, gdzie w czasie Kampanii Wrześniowej 1939 r. toczyły się ciężkie walki z Niemcami – mówi dr. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. – To rarytas, Wojsko Polskie miało w 1939 r. tylko 350 takich armat na uzbrojeniu.

Przedwojenne polskie przeciwlotnicze Boforsy 40 mm to prawdziwy unikat. Kompletnej konstrukcji nie posiada żadne krajowe muzeum. Najbliższym miejscem, gdzie można podziwiać dzieło fabryk Centralnego Okręgu Przemysłowego (działa przeciwlotnicze 40 mm Boforsa produkowano m.in. w Stalowej Woli i Rzeszowie) jest Moskwa. Elementy armat posiada zaledwie kilka muzeów w Polsce.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stempel
7 lat temu

Oryginalny i kompletny polski Bofors wz. 36 jest w Gostyniu. Piękne trafienie.

sezam
7 lat temu

Nie wiadomo czy tam maja kompletny.Moze brakuje jednego kola lub srubki 🙂

Pablo
7 lat temu

Tak jest w Gostyniu jest, ale był rekonstruowany (w oparciu o oryginalne części). W kampanii w całości w Polsce ze świeczka szukać 🙂

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content