Tarnobrzeska tenisistka Li Qian wystąpi w prestiżowym turnieju ITTF Europe Top 16

Li Qian znalazła się na liście startowej prestiżowego turnieju ITTF Europe Top 16 w tenisie stołowym, rozgrywanego w dniach 6 – 8 lutego br. w Baku. Nadzieje na występ w Baku zachowuje także inna tenisistka KTS SPAR-Zamku Tarnobrzeg – Natalia Partyka. Prawo startu w Europe Top 16 zarezerwowane jest dla najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników kontynentu.

Rok 2014 dla zawodniczki Li Qian stanowił powrót do regularnych treningów i występów, a także gry w reprezentacji Polski, po blisko dwuletniej przerwie macierzyńskiej. Największym sportowym sukcesem podopiecznej trenerów Michała Dziubańskiego i Zbigniewa Nęcka było wywalczenie brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Europy w Lizbonie, gdzie Li Qian reprezentowała kraj wraz z Natalią Partyką, Katarzyną Grzybowską oraz Kingą Stefańską.

Zanim rozpoczęła przerwę macierzyńską, Li Qian przez cztery lata z rzędu występowała w turnieju Europe Top, wówczas przeznaczonym dla czołowych „dwunastek” kontynentu. Reprezentantka Polski wygrała turniej ten rangi w 2009 roku w Duesseldorfie, a do tego zajmowała dwukrotnie 2. miejsce (Frankurt, 2008 r. i Duesseldorf, 2010 r.) oraz 5. lokatę (Liege, 2011 r.).

Mimo dwuletniej przerwy w grze, pochodząca z Chin pingpongistka szybko odrobiła straty punktowe w rankingu światowym ITTF, na koniec roku ponownie stając się najwyżej sklasyfikowaną z polskich zawodniczek, w ujęciu europejskim zajmując 13. lokatę. Pod tym względem Li Qian wyprzedziła od niedawna klubową koleżankę, Partykę, która w rankingu europejskim plasuje się na 18. miejscu i znalazła się w gronie zawodniczek rezerwowych Europe Top 16.

Natalię Partykę od czołowej „szesnastki” dzieli jeszcze Niemka Sabine Winter, przy czym zaznaczyć należy, że ta zawodniczka może w turnieju zastąpić jedynie inną reprezentantkę własnego kraju. Wycofanie się z turnieju którejś z jedenastu tenistek stołowych spoza Niemiec pozwoli Partyce wystartować w stolicy Azerbejdżanu jako pierwszej rezerwowej.

Prawo startu w Europe Top 16 zarezerwowane jest dla najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników kontynentu. Listę tegorocznego turnieju w kategorii kobiet otwierają: Liu Jia (Austria), Georgina Pota (Węgry) oraz Elizabeta Samara (Rumunia). W rywalizacji mężczyzn, gdzie zabraknie „biało-czerwonych”, najwyżej sklasyfikowani są: Dimitrij Ovtcharov (Niemcy), Timo Boll (Niemcy) oraz Marcos Freitas (Portugalia).

źródło: PZTS
foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content