Podsumowanie inicjatywy wsparcia psychologicznego i prawnego na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rodzin i opiekunów

W dniach 10.09.-05.12.2014 r. grupa nieformalna MENTIS pod auspicjami tarnobrzeskiej fundacji „Masz Prawo” zrealizowała projekt pt. „Psyche et Lex”. Odbiorcami wsparcia były osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ich rodziny i opiekunowie związani z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo Koło w Tarnobrzegu.

W ramach realizacji inicjatywy osiągnięto następujące cele: wzrost świadomości prawnej osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin oraz wzrost dostępności do bezpłatnej pomocy psychologicznej dla rodzin osób niepełnosprawnych intelekt.

W wyniku realizacji Inicjatywy nastąpił wzrost umiejętności i kompetencji osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin do uczestnictwa w życiu społecznym oraz wzrost świadomości ich praw i obowiązków jako obywateli. W przypadku tej drugiej grupy uczestników Inicjatywy- nabyli oni wiedzę i otrzymali narzędzia do rozwiązywania bieżących problemów życiowych zarówno o charakterze prawnym, jak i psychologicznym.

Zostały zrealizowane następujące działania na rzecz beneficjentów:

– realizacja indywidualnych porad prawnych dla rodziców, opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych,
-realizacja indywidualnego wsparcia psychologicznego dla rodziców, opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych,
-realizacja grupowego wsparcia psychologicznego dla rodziców, opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych,
– realizacja grupowych warsztatów z zakresu świadomości prawnej i obywatelskiej.
– opracowanie i publikacja podsumowująca projekt- elektroniczny poradnik prawny dla rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po zakończeniu realizacji Inicjatywy w okresie od stycznia do lutego będą realizowane w ramach wolontariatu indywidualne konsultacje prawne i psychologiczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rodziców i opiekunów. Inicjatywa była dofinansowana z dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, który realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x