Tarnobrzeg: Policzą bezdomnych

W całej Polsce w nocy z 21 na 22 stycznia odbędzie się badanie liczby osób bezdomnych. Na ulice Tarnobrzega wyjdą w tym celu strażnicy miejscy i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej. Po co to badanie? By poznać skalę problemu i pomóc.

Zima dla bezdomnych bywa śmiertelnie niebezpieczna. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które koordynuje akcję, policzenie osób mieszkających na ulicy, w opuszczonych budynkach, czy na ogródkach działkowych jest konieczne, by ograniczać skutki bezdomności. A przede wszystkim, by pomagać osobom nią dotkniętym. Gminy wiedzą dzięki temu, gdzie w razie potrzeby dostarczy ciepłe ubrania i posiłki, czy jak informować o formach pomocy dla bezdomnych, np. o tym, gdzie są miejsca noclegowe. Na podstawie zebranych informacji mogą też podejmować decyzje dotyczące np. zwiększenia liczby miejsc w noclegowniach, czy zakresu pomocy żywnościowej.

Tarnobrzescy strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odwiedzą wszystkie miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni – głównie ogródki działkowe, ale także altany śmietnikowe, czy kanały ciepłownicze. Główne badanie odbędzie się wieczorem i nocą z 21 na 22 stycznia, kiedy osoby te udadzą się do miejsca noclegu. Badaniem zostaną objęci również ci, którzy przebywają w noclegowniach i pod opieką innych instytucji.

Warto dodać, że Straż Miejska przez cały rok monitoruje osoby pozostające bez stałego zamieszkania oraz miejsca ich gromadzenia się na terenie miasta. Zebrane informacje przesyła następnie do MOPR-u. Od 8 stycznia jeszcze dodatkowo przygotowuje się do badania, szczegółowo zbierając dane np. o zmianie pobytu niektórych już znanych MOPR-owi osób, czy o pojawieniu się nowych. Pomagają w tym między innymi prezesi ogródków działkowych, którzy poinformowali o nocujących w altankach działkowych, o warunkach w jakich przebywają i czy nie jest zagrożone ich życie.

Badanie liczby bezdomnych w naszym kraju odbywa się co 2 lata w okresie zimowym. Jak informuje PAP, ostatnia taka akcja wykazała, że w Polsce było 30,7 tys. bezdomnych, a ponad 8 tys. z nich nie korzystało z pomocy instytucjonalnej.

foto: archiwum

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content