Tarnobrzeg: Uczczono pamięć prawników, walczących o wolną Polskę

W budynku Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej tarnobrzeskich prawników, żołnierzy i męczenników wolnej Polski.

Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów, której przewodniczył Biskup Sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz. Następnie zaproszeni goście  udali się do gmachu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

– Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa. Wyrażam jednocześnie wdzięczność za tak liczne przybycie. Jesteśmy tu dzisiaj by podziękować osobom, które zasłużyły się dla państwa Polskiego, dla naszego narodu i wymiaru sprawiedliwości – mówił witając zgromadzonych gości, Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, Robert Pelewicz. – Witam członków rodzin, których nazwiska przodków znajdują się na tejże tablicy. Dziękuję, że zaszczyciliście Państwo tę uroczystość swoją obecnością.

Przed uroczystym przecięciem wstęgi, głos zabrał historyk Tadeusz Zych, który przybliżył sylwetki osób, których nazwiska upamiętniono na tablicy.

– Maurycy Goldgart, Frnaciszek Hnat, Władysław Jasiński, Leonard Madej, Jan Sech, Stefan Wąs. Ktoś mógłby zadać pytanie dlaczego właśnie oni? Co ich łączy? Łączy ich to, że byli polskimi prawnikami. Łączy ich również to, że byli bardzo mocno związani z Tarnobrzegiem. Tutaj pracowali i mieszkali. I wreszcie łączy ich to, co najważniejsze. Byli męczennikami. Oni wszyscy w latach 1939-45 i później dostąpili męczeństwa. Chcieli i stali się symbolem Państwa Polskiego, doświadczając prześladowań ze strony obydwu systemów totalitarnych. Ci ludzie dokonali właściwego wyboru. Na tablicy nie pisze czy byli dobrymi mężami i prawnikami. Ta tablica mówi jedno. Oddali swoje życie, oddali swoje zdrowie, byli mordowani i prześladowani, tylko dlatego, że byli polskimi, tarnobrzeskimi prawnikami – zakończył.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PETYCJA
6 lat temu
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content