Tarnobrzeg: Budżet przyjęty do realizacji

Na styczniowej sesji Rada Miasta Tarnobrzega przyjęła budżet na 2015 rok. – Nie jest to budżet moich marzeń, ale z części inwestycji miasto nie może się już wycofać – mówił podczas sesji Prezydent Grzegorz Kiełb.

W 2015 roku planowane wydatki miasta wyniosą 199 447 889zł. Dokładnie tyle samo wyniosą także planowane dochody miasta, z czego 185 441 581zł, to dochody bieżące, a 14 006 308zł to dochody majątkowe. Na obsługę długu jednostki samorządu terytorialnego z budżetu zostanie przeznaczonych dokładnie 5 mln zł. Ponad 18 mln zł pochłoną wydatki majątkowe.

Projekt budżetu na 2015 rok musiał zostać złożony do 15 listopada 2014 roku. W porównaniu z projektem Prezydent Grzegorz Kiełb zmniejszył wydatki majątkowe o 3,5 mln zł. Kwota ta miała być przeznaczona na budowę oświetlenia stadionu przy alei Niepodległości, ale została rozdzielona na wynagrodzenia w oświacie, budowę ścieżek rowerowych, docieplenie przedszkoli nr 2 i 7, przebudowę targowiska miejskiego. Część kwoty przeznaczona będzie także na remont pomieszczeń na I piętrze Zamku Dzikowskiego oraz budowę zadaszenia lodowiska przy Szkole Podstawowej nr 9.

DROGI

Wśród zaplanowanych do realizacji w bieżącym roku inwestycji nie mogło zabraknąć przede wszystkim tych, które dotyczą modernizacji i remontów ulic.

Wśród zaplanowanych inwestycji drogowych znalazła się:
– przebudowa ul. Słowackiego od skrzyżowania z ul. Sokolą do skrzyżowania z ul. Kochanowskiego – 350 tys. zł
– przebudowa dróg bocznych od ul. Dąbrówki, tj. ul. Topolowa, Klonowa, Kasztanowa, Jaworowa i Grabowa – 550 tys. zł
– przebudowa dróg wewnętrznych od ul. Kopernika – dojazd do bloków przy ul. Kopernika 2,4,6,8,10,12,14 – 300 tys. zł
– przebudowa drogi wew. bocznej od ul. Miłej obręb Mokrzyszów odcinek ok. 1050 mb – 1,12 mln zł
– przebudowa chodnika wzdłuż skarpy wiślanej – 200 tys. zł.
– przebudowa ul. Zwierzynieckiej od ronda z ul. Kwiatkowskiego i ul.K.Wielkiego w stronę lasu – 800 tys. zł
– budowa parkingu przy klasztorze w Wielowsi, na ul. St. Piętaka – 100 tys. zł
– przebudowa chodnika na ulicy Żeromskiego na osiedlu Stare Miasto – 100 tys. zł

Oprócz inwestycji, które miasto realizuje samodzielnie, w budżecie zapisano kwotę 150 tys. zł na zadania planowane do wykonania wspólnie z tarnobrzeskimi spółdzielniami mieszkaniowymi.

DOKUMENTACJA

W 2015 roku miasto zaplanowało także przygotowanie niezbędnej dokumentacji pod kolejne inwestycje, które będą realizowanie w następnych latach.

Największą z nich może być budowa drogi obwodowej Tarnobrzega. Na ten cel w tegorocznym budżecie przeznaczono kwotę półtora miliona złotych, wkład własny, która pozwoli na opracowanie dokumentacji technicznej. Po dwieście tysięcy zarezerwowano także na przygotowanie dokumentacji do przebudowy ulicy Kochanowskiego wraz z budową nowych miejsc parkingowych, a także przebudowę ulicy Kajmowskiej.

Na dokumentację modernizacji drogi powiatowej ulicy Mickiewicza oraz ul. Orląt Lwowskich w budżecie wpisano kwotę 50 tys. zł. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na wykonanie dokumentacji modernizacji jezdni oraz chodników przy al. Niepodległości do ronda 1000-lecia (wraz z rondem).

INNE INWESTYCJE

Oczywiście inwestycje to nie tylko drogi. Dlatego w budżecie zarezerwowano także środki na modernizację cmentarza wojennego (20 tys. zł), ścieżki rowerowe w Polsce Wschodniej (22714zł), zakup nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Dzików (75 tys. zł), remont sal gimnastycznych w Szkole Podstawowej nr 10 (200 tys. zł), budowę placu zabaw przy niepublicznym Przedszkolu oś. Zakrzów (70 tys. zł), budowę placu zabaw na osiedlu Ocice i Nagnajów (po 70 tys. zł) oraz rewitalizację placu zabaw na os. Sielec (50 tys. zł), zadaszenie lodowiska przy Szkole Podstawowej Nr 9 (50 tys. zł).

NAJWIĘKSZE INWESTYCJE

Wśród większy inwestycji zaplanowano wykonanie zakresu dodatkowego przy budowie Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Tarnobrzegu (3,6 mln zł), przebudowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 8 (350 tys. zł), termomodernizację Przedszkola Nr 2 oraz Przedszkola Nr 7 (400 tys. zł), remont budynku OSP Sielec – etap II (475 tys. zł), budowę bloku socjalnego (810 tys. zł), przebudowę Placu Targowego przy ul. Kwiatkowskiego w Tarnobrzegu (241 tys. zł), remont pomieszczeń na I piętrze Zamku Dzikowskiego (300 tys. zł), budowę placu zabaw im. Henryka Jordana (250 tys. zł), budowę monitoringu wizyjnego (200 tys. zł).

W tegorocznym budżecie znalazły się także trzy projekty wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach „budżetu obywatelskiego” – „Dom dla psów – modernizacja siedziby przytuliska dla zwierząt na terenie byłej Kopalni Machów” (90 tys. zł), „oto wieża jest dla jerza – czyli ekologiczne odkomarzanie Tarnobrzega poprzez budowę wież lęgowych dla jerzyków” (150 tys. zł) oraz realizacja I etapu budowy hali sportowej i dwóch kortów tenisowych na terenie byłego basenu odkrytego (960 tys. zł)

info: UM Tarnobrzeg

foto: archiwum

5 powodów, dla których Twoja firma powinna mieć stronę www

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bo tarnobrzeg to jednak tarnobrzeg
7 lat temu

A może by tak docieplic przedszkole nr 15 na ul.św. Barbary .radny ł.Nowak obiecał w swoich spotach wyborczych docieplenie szkoły nr 2 i przedszkola nr 15 czyli się nie wywiązał nie ładnie !!!

Malmsteen
7 lat temu

Na Przywiślu jak zwykle nic… Spotkamy się swego czasu przy urnie.

gość
7 lat temu

nie strasz nie strasz bo się z…asz. Za Przywiśle się nie biorą bo tam jest praktycznie wszystko do zrobienia: drogi, chodniki, parkingi. Wiesz gdyby Przywisle zalała powóź dopiero wtedy znalazła by sie kasa na remonty. Nie ma co owijac w bawełnę, większość budżetu miasta zjadane jest przez nietykalną świętą krowę tzw. oświatę. To co zostaje na niewiele wystarczy. Tak więc mieszkańcy mają się cieszyć, że szkół się nie zamyka to obecnie najważniejsze w mieście. Resztą zajmie się armia doradców(czyt. kolesi) prezydenta.

Malmsteen
7 lat temu

No dobra, nie straszę – przekonał mnie ostatecznie Twój argument 🙂 Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie 😀

P
7 lat temu

„Co piąty pracujący Polak zatrudniony jest w urzędzie, albo instytucji czy spółce zależnej od urzędu. Na Podkarpaciu w sektorze publicznym pracuje co trzeci zatrudniony mieszkaniec.” To z raportu „Samorząd jako pracodawca” Wiesz już dlaczego tak mało pieniędzy zostaje na remonty i inwestycje. Trzeba coś dodać? Sektor publiczny nie przynosi dochodu tylko go przejada. Z każdą kolejną władzą coraz więcej.

Malmsteen
7 lat temu

To pewnie dlatego d**y im rosną coraz większe. Ciekawe o ile rozmiarów w górę zmieni ubrania obecna ekipa.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content