Przy Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej ma powstać Klaster Edukacji Zawodowej

List intencyjny dot. powstania Klastra Edukacji Zawodowej przy TSSE podpisano w trakcie Dorocznego Spotkania Inwestorów. – Od tego roku TSSE wchodzi w nowy etap działalności związanej ze wsparciem rozwoju szkolnictwa zawodowego. Założenie Klastra jest początkiem tej działalności mającej na celu jak najlepsze wykształcenie kadr dla potrzeb nowoczesnej gospodarki -mówił dyrektor ARP S.A. Oddział Tarnobrzeg Maciej Ślęzak.

Od początku roku Specjalne Strefy Ekonomiczne mają nowe kompetencje m.in. działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego. Działania te wpisują się też ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej „Rok Szkoły Zawodowców”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na terenie woj. podkarpackiego.

Podczas spotkania została przedstawiona koncepcja oraz zadania Klastra Edukacji Zawodowej, które przedstawiają się następująco:

– Promocja szkolnictwa zawodowego oraz podniesienie jego prestiżu;
– Stworzenie sieci współpracy oraz wypracowanie modelu komunikacji pomiędzy pracodawcami, a szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe celem ustalania kierunków kształcenia w oparciu o zapotrzebowanie firm;
– Modernizacja oferty kształcenia zawodowego i dostosowania go do potrzeb lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
– Podnoszenie jakości kształcenia poprzez zwiększenia dostępu uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technik i technologii;
– Zwiększenie udziału pracodawców w przygotowywaniu programów nauczania oraz organizacji kształcenia praktycznego w miejscu pracy dla uczniów i słuchaczy szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe;
– Zapewnienie nauczycielom kształcenia zawodowego możliwości aktualizowania swojej wiedzy przez bezpośredni kontakt z rzeczywistym środowiskiem pracy;Pozyskanie dodatkowych środków na prowadzenie kształcenia zawodowego m.in. z PO WER 2014-2020.

Zgodnie z założonym Harmonogramem prac, w lutym powstanie właściwa struktura organizacyjna Klastra. Rozpocznie się też proces włączania przedsiębiorców zainteresowanych pozyskiwaniem wykwalifikowanych kadr. Pierwszym zadaniem będzie utworzenie sieci klas patronackich w wybranych szkołach oraz przygotowanie się do pozyskiwania funduszy zewnętrznych na dofinansowanie kształcenia zawodowego u pracodawców (PO WER 2014-2020 i innych). Planowane są również wspólne akcje promocyjne mające na celu zachęcenie młodych ludzi do podejmowania nauki na kierunkach zawodowych.

– Zapraszamy Państwa do udziału w Klastrze Edukacji Zawodowej. Ten projekt został stworzony z myślą o rozwoju Waszych firm. Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu będzie miał szanse powodzenia, co z pewnością przełoży się na dostępność wykwalifikowanych kadr zasilających Wasze przedsiębiorstwa – mówił do przedsiębiorców dyrektor Maciej Ślęzak.

Patronat nad Klastrem objął Podkarpacki Kurator Oświaty. List intencyjny podpisali przedstawiciele samorządu Powiatu i Miasta Stalowej Woli, samorządu Powiatu i Miasta Tarnobrzeg,
samorządu Powiatu Niżańskiego, miasta Przemyśla, Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli, Inkubatora Technologicznego, Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

źródło: informacja prasowa

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kinono
6 lat temu

Kwestia tego ile chcecie wydać pieniędzy, ale generalnie potencjał to jest teraz bardzo duży. JARTOM pozwala wyłożyć spore środki, np. na halę w Bieruniu, to teren SSE i tam można zarobić, ale jak na razie brakuje środkóww.

martan
6 lat temu

W Bieruniu też jest wolna hala, JARTOM ją ma w bazie, pod produkcję, tak więc można przejmować atrakcyjne lokalizacje. Coś takiego jednak na samym starcie wymaga wyłożenia sporej kasy, więc i pytanie – kto ma na to środki?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x