Sandomierz: Maszerowali Szlakiem Puławiaków

Z okazji 152. rocznicy tragicznych wydarzeń Powstania Styczniowego na ziemi sandomierskiej Związek Strzelecki „Strzelec” w Sandomierzu, Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Urząd Gminy w Dwikozach zorganizowali w miniony weekend XI Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863 r.

W marszu udział wzięło ponad 60 piechurów m.in: z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ożarowa, Starachowic, Przemyśla, Zabrza, Łodzi, Kielc, Tarnobrzega oraz Puław. Wydarzenie było dla uczestników nie tylko wyzwaniem ale przede wszystkim plenerową lekcją historii i hołdem oddanym bohaterom – powstańcom sprzed ponad 150 lat.

Przemierzając historyczną trasę wiodącą z Słupczy, przez Dwikozy do Sandomierza, uczestnicy zatrzymywali się, modlili i oddawali hołd poległym w miejscach, gdzie walczyli i pochowani zostali powstańcy. To właśnie na tym terenie 8 lutego 1863 r. rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy oddziałami powstańców styczniowych a doborową formacją carskiej armii. Część polskich patriotów z rozbitego oddziału przedostała się wówczas do Sandomierza, gdzie przed Bramą Opatowską rozegrała się ostatnia potyczka, zakończona klęską dzielnie walczących rodaków.

W niedzielne przedpołudnie przybyłych do Sandomierza piechurów powitali na Rynku Starego Miasta przedstawiciele samorządu.  – Już po raz jedenasty spotykamy się w finalnej części trasy, która swój początek miała w Słupczy. Ten piękny gest Państwa uczestnictwa jest deklaracją pamięci o wydarzeniach najważniejszych, bo wskazujących na naszą tożsamość narodową. Być patriotą we współczesnych czasach to nadal wielkie wyzwanie. Ten marsz ze Słupczy, przez Dwikozy do Sandomierza jest dobrym przykładem, że Polaków może połączyć szczytna idea, a przede wszystkim jeden wspólny głos – mówił burmistrz Bronkowski.

W dalszej części uroczystości przedstawiciele miejskiego magistratu oraz sandomierskiego związku Strzeleckiego wręczyli nagrody oraz wyróżnienia tegorocznym piechurom, którzy pomimo trudnych warunków atmosferycznych dzielnie pokonali niełatwą trasę marszu.

Ostatnią częścią uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą, upamiętniającą poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., wmurowaną w ścianę sandomierskiego Ratusza. Ceremonię wręczenia nagród i wyróżnień uczestnikom poprzedziła Msza Św., odprawiona w intencji powstańców w Kościele pod wezwaniem Św. Józefa w Sandomierzu.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x