Nowy dowód osobisty od 1 marca. Zniknią adres zameldowania oraz informacje o kolorze oczu i wzroście

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają jednak ważność do upływu terminów w nich określonych.

CO NOWEGO BĘDZIE ZAWIERAĆ DOWÓD OSOBISTY

Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować.
Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.

CZEGO NIE BĘDZIE ZAWIERAĆ DOWÓD OSOBISTY

Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

NOWA FOTOGRAFIA DO DOWODU

Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

WNIOSEK O NOWY DOWÓD ZŁOŻYMY W DOWOLNEJ GMINIE

Wniosek o nowy dowód złożymy w dowolnej gminie. Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. Prace nad wnioskiem poprzedziliśmy badaniem, z którego wynika, że obywatele w nowym formularzu popełniają 5 razy mniej błędów.

CZY MUSISZ WYMIENIĆ STARY DOWÓD

Nie. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

foto&źródło: MSW

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x