Strachy na Lachy gwiazdą tegorocznych Dni Tarnobrzega

Strachy na Lachy będą piątkową gwiazdą Dni Tarnobrzega. Już 29 maja br. na tarnobrzeskiej scenie zagości formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno.

Pierwszy skład uzupełnili basista Lo z Inri oraz Mariusz Nalepa gitarzysta zespołu Na Górze. Początek kariery muzycznej formacji, to luty 2003 roku, kiedy zespół podpisał kontrakt płytowy z SP Records, w efekcie czego powstała debiutancka płyta „Strachy Na Lachy”. Z tej płyty największym przebojem jest piosenka Raissa, do dziś żelazny punkt każdego koncertu grupy.
Strachy na Lachy mają na swoim koncie siedem płyt. W 2005 roku Grabaż zostaje laureatem „Złotego Dzioba” wg Tygodnika Wprost za najlepsze teksty piosenek, a album „Piła Tango” jest wśród 5 najlepszych polskich płyt. Za to już w 2008 roku Grabaż zostaje laureatem Paszportu Polityki.
W listopadzie 2008 roku Grabaż, po blisko trzyletniej przerwie w tworzeniu własnych utworów napisał 11 nowych piosenek, które złożyły się na płytę Dodekafonia. Jej pierwszym singlem jest utwór „Żyję w kraju”. Eska Rock umieściła go na drugim miejscu wśród rockowych hitów 2009 roku, w Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1. Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album Dodekafonia. W tym samym dniu w Studiu im Agnieszki Osieckiej zespół otrzymał za ten album platynową płytę.
W 2011 roku grupa występuje na Festiwalach: Rock in Arena, Odjazdy, Jarocin Festival. Jesienią SP Records wydaje „DEKADĘ” – jubileuszowe i składankowe wydawnictwo podsumowujące 10 lat istnienia kapeli.
Ostatnią płytę zatytułowaną !TO! Strachy wydały w 2013 roku. – !TO! jest próbą rozprawienia się z syndromem płyty po płycie wielkiej. Jednego dnia jestem z tej płyty zadowolony i dumny, a drugiego dnia budzę się i nie jestem jej pewien. Takie to uczucia… zresztą taki album jak Dodekafonia można napisać raz na dziesięć lat. Największym błędem byłoby próbować nagrać coś takiego zaraz potem. Dodekafonia była na maksa szczera, nawet ludożerska. Ujawniłem tam z siebie więcej niż powinienem. A nie za każdym razem człowiek ma taką potrzebę i w przypadku płyty !To! takiej potrzeby nie było. Tamta była napisana krwią i flakami. A tę napisał gość, który pisze piosenki – mówi Grabaż.

Obecny skład zespołu tworzą: Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Andrzej „Kozak” Kozakiewicz, Rafał „Kuzyn” Piotrkowiak, Longin „Lo” Bartkowiak, Mariusz „Maniek” Nalepa.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content