Tarnobrzeg: Nowoczesne pracownie w PWSZ

Od tego roku akademickiego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu uruchomiła nowy kierunek. Jest nim Pielęgniarstwo. W czwartek oficjalnie uruchomiono nowe pracownie, które posłużą studentom tego kierunku. Pracownie wyposażone są w wysokiej jakości sprzęt za ponad 300 tysięcy złotych.

Decyzja o kształceniu przyszłych pielęgniarek została poprzedzona wnikliwą analizą zapotrzebowania pracodawców. Utworzenie tego kierunku wymagało nawiązania współpracy z praktykami, zarówno w płaszczyźnie dydaktyczno-naukowej, jak również organizacyjnej. Z uwagi na to, iż kształcenie na kierunkach praktycznych wiąże się z koniecznością tworzenia infrastruktury dydaktycznej odpowiadającej współczesnym wymogom kształcenia praktycznego, tarnobrzeska uczelnia została zobligowana do utworzenia pracowni, w których studenci będą mogli kształcić praktyczne umiejętności zawodowe.

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności akademickiej oraz wsparciu finansowym samorządów lokalnych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu utworzyła i wyposażyła w nowoczesny sprzęt medyczno-dydaktyczny trzy „Pracownie umiejętności pielęgniarskich” oraz dwie „Pracownie anatomii i fizjologii”. Pracownie wyposażone są w wysokiej jakości sprzęt za ponad 300 tysięcy złotych.

– W dniu dzisiejszym oficjalnie otwieramy Pracownię Umiejętności Pielęgniarskich – mówił rektor PWSZ w Tarnobrzegu, dr Paweł Maciaszczyk. – Pracownie posłużą studentom do praktycznego nabywania umiejętności zawodowych. Ta inwestycja pochłonęła wiele środków finansowych i ogrom pracy. Jest wynikiem życzliwości Ministerstwa oraz jego zgody na otworzenie tego kierunku. Chcieliśmy pokazać zaproszonej pani minister jak przygotowaliśmy nasza uczelnie do kształcenia studentów pod tym kierunkiem.

W uroczystym otwarciu pracowni uczestniczyła Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.

– Gratuluję władzom uczelni trafności wyborów i decyzji. Ideą szkoły wyższej jest wychodzenie naprzeciw potrzebom studentów – mówiła do zgromadzonych na auli minister Lipińska-Nałęcz. Gratuluje państwu umiejętności budowania znakomitego zaplecza ludzkiego, bez którego najlepsze nawet plany i założenia nie ziściłyby się. Chciałam również pogratulować umiejętności skupiania się ponad podziałami politycznymi. Na państwa przykładzie widać, że jest to możliwe. Mam niezwykłą przyjemność być tutaj razem z państwem przy okazji ważnego wydarzenia, pokazującego, że wszyscy zrozumieliście, jaką funkcję w regionie powinna pełnić szkoła wyższa. Bądźcie zadowoleni, bądźcie szczęśliwi, bądźcie ludźmi spełnionymi, bo to niezwykle ważne – zakończyła pani minister.

W nowych pracowniach studenci mają możliwość trenowania wykorzystując fantomy do pielęgnacji, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nauki cewnikowania czy pielęgnacji odleżyn. Dzięki znajdującym się na wyposażeniu pracowni modelom studenci mogą uczyć się wykonywania iniekcji domięśniowych, wstrzyknięć podskórnych i dożylnych. Aparaty do badania ciśnienia, stetoskopy, pompy infuzyjne, aparaty EKG i drobny sprzęt medyczny jak narzędzia chirurgiczne, materiały opatrunkowe, bielizna pościelowa i sprzęt jednorazowego użytku dopełniają wyposażenia i zbliżają warunki nauki w pracowni do funkcjonowania sali szpitalnej. Wyposażenie zapewnia możliwość kształcenia umiejętności pielęgnowania dorosłego, dziecka i niemowlęcia w warunkach szpitalnych i poza szpitalnych oraz realizację celów kształcenia.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x