12-13.09 (sobota-niedziela) I Podkarpackie Pokazy Lotnicze

Lotnicze akrobacje, ekspozycje sprzętu lotniczego, występy artystyczne gwiazd, prezentacje, mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży – tak w skrócie wygląda plan I Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Ich organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem i gospodarzem pierwszej edycji imprezy jest Samorząd Miasta Mielca. O planach poinformował w Mielcu marszałek Władysław Ortyl podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

W planach Samorządu Województwa jest cykliczna, doroczna organizacja podobnej imprezy na Podkarpaciu w ośrodkach związanych z lotnictwem: w Krośnie i w Stalowej Woli. Jej głównym założeniem jest promocja województwa oraz promocja Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 u progu nowej perspektywy finansowej 2014-2010.

Przemysł lotniczy, Dolina Lotnicza, to jeden z najważniejszych obszarów, które służą rozwojowi gospodarczemu regionu i w związku z tym ten element powinien uzyskiwać odpowiednią rangę i nasze działania jako samorządu województwa jeżeli chodzi o promocję – mówił rozpoczynając konferencję w Mielcu marszałek Ortyl.
Tegoroczne pokazy w Mielcu będą imprezą dwudniową, zaplanowaną na 12-13 września. Datę dopasowano do kalendarza pokazów w Europie, tak aby nie kolidowały z innymi, co umożliwia opracowanie atrakcyjnego programu lotów.

Nad przygotowaniem imprezy pracuje zespół złożony z przedstawicieli organizatorów. Przygotowywany jest dokładny program części lotniczej. Chcemy żeby były to pokazy ciekawe i atrakcyjne dla wszystkich zarówno dla laików jak i koneserów lotnictwa. Pierwsze ekipy potwierdziły już udział w pokazach.
– Możemy powiedzieć, że pojawi się grupa Żelazny, Firebirds, Artur Kielak – jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce. I cały czas staramy się tę listę ubogacić – mówił na konferencji Michał Tabisz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.

Prezydent Mielca, Daniel Kozdęba podkreślał na konferencji, że to wydarzenie będzie dobrą promocją miasta i województwa. – Miasto dysponuje lotniskiem, które posiada pas startowy o długości 2,5 tys. metrów, który może być wykorzystany pod takie pokazy. To co dla nas istotne, to fakt zaplecza firm lotniczych, które tu funkcjonują, które stworzyły w Mielcu swoistą kulturę lotniczą, która jest magnesem przyciągającym inwestycje – mówił prezydent Mielca.

Zadowolenia nie kryli także prezydencji krosna i Stalowej Woli, w których to miastach mają się odbyć kolejne Pokazy Lotnicze. – Poprzez organizację tych przedsięwzięć lotniczych na lotniskach regionalnych pojawia się możliwość propagowania naszego lotniska, a więc zwrócenia uwagi branży lotniczej, że funkcja lotniska w krośnie została poszerzona, ze to jest lotnisko bezpieczne, ze można się tam szkolić – tłumaczył Piotr Przytocki prezydent Krosna.

– Mam nadzieję, że przy okazji tej imprezy będziemy mogli pochwalić się naszym potencjałem gospodarczym, tak abyśmy mogli pokazywać że Podkarpacie, nasze ośrodki miejskie, potrafią ze sobą współpracować i pokazywać duży potencjał gospodarczy – dodał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają być cykliczną imprezą promującą lotnictwo oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Podstawą do takiej formy promocji są zapisy w Regionalnej Strategii Innowacji o inteligentnych specjalizacjach. Jednym z warunków do rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej było określenie obszarów o największym potencjale tzw. inteligentnych specjalizacji. W przypadku woj. podkarpackiego jest to m.in. lotnictwo i kosmonautyka.

– Wszyscy wiemy jak lotnictwo przyczynia się do rozwoju Podkarpacia. Stąd i w RPO i w Programie Operacyjnym Polska wschodnia będzie ono mogło uzyskiwać wsparcie na badania związane z rozwojem, z innowacjami, z zastosowaniem nowych materiałów, technologii – mówił marszałek.

foto&info: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x