Sandomierskie obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej (fotoreportaż)

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyły się w Sandomierzu w minioną niedzielę. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w intencji ofiar sowieckiego ludobójstwa w Katyniu w kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu.

Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości tj. posłowie, przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, delegacje z pocztami sztandarowymi szkół, organizacji kombatanckich, wojska, policji, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy miasta, przeszli na Cmentarz Katedralny, gdzie przed symboliczną Mogiłą Katyńską w wojskowej części cmentarza, odbyła się dalsza część obchodów.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego wspólnie odmówiono modlitwę za polskich oficerów wymordowanych w Lesie Katyńskim, którą poprowadził ks. dr Jerzy Dąbek. Odbył się również apel poległych. – W demokratyczną rzeczywistość Rzeczpospolitej na stałe wpisała się ofiara tych, którzy za swoją wierność ojczyźnie ponieśli najwyższą ofiarę i spoczęli w bezimiennych mogiłach. Pamięć o nich przypomina o tym, jak ważna jest prawda. Nie ma bowiem wolności bez prawdy – mówił Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

O istocie ukazywania i mówienia prawdy zawartej na kartach historii mówił również Michał Jopek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich. Oprawę muzyczną zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski w Sandomierzu przy współpracy z Jednostką Strzelecką 2018 w Sandomierzu, Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich – Koło w Sandomierzu, Sandomierskim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x