Tarnobrzeg: Ponad 100 strażaków z czterech województw wzięło udział w ćwiczeniach ratowniczych „Eden” (fotoreportaż)

Międzywojewódzkie ćwiczenia ratownicze „EDEN 2015”o odbyły się nad Jeziorem Tarnobrzeskim i na terenie Zakładów Chemicznych Siarkopol.

Działania te miały za zadanie sprawdzenie jak współdziałają jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z innymi podmiotami w razie zagrożenia z udziałem niebezpiecznych substancji chemicznych, biologicznych i radiologicznych a także na wypadek wystąpienia katastrofalnych zjawisk atmosferycznych wymagających realizacji specjalistycznego ratownictwa chemiczno–ekologicznego, poszukiwawczo-ratowniczego, wodnego oraz wysokościowego.

W ćwiczeniach udział wzięło ponad 100 strażaków ze specjalistycznych grup ratowniczych z województw: podkarpackiego, mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Ogólny scenariusz ćwiczeń:

W porze nocnej do Dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie oraz Dyżurnego Stanowiska Kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie wpływa informacja z IMGW o pogarszających się warunkach pogodowych i możliwości wystąpienia na terenie województwa podkarpackiego przez okres kilku najbliższych dni silnych i porywistych wiatrów wraz z obfitymi opadami deszczu (ilość opadów przekraczająca 300mm/m2 w ciągu 8 godzin).

W wyniku silnych wiatrów i wyładowań atmosferycznych dochodzi do wybuchu instalacji gazowej a w konsekwencji do uszkodzenia i zawalenia się części konstrukcji w kompleksie budynków przemysłowych na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Sp. z o.o. w Tarnobrzegu. Kilka osób wskutek odniesionych obrażeń ponosi śmierć, kilkunastu poszkodowanych pozostaje uwięzionych pod gruzami i wymaga natychmiastowej ewakuacji oraz udzielenia pomocy medycznej. Z uwagi na awarię sieci teleinformatycznej informacja o zdarzeniu z opóźnieniem dociera do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Do Dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wpływa informacja od Dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie o prawdopodobnym przeprowadzeniu przez nieznanych sprawców na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Sp. z o.o. w Tarnobrzegu działań sabotażowych z użyciem materiałów wybuchowych z czynnikiem promieniotwórczym (informacja pochodząca z działań operacyjnych służb policji).

Powyższa informacja zostaje przekazana do Stanowiska Kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z poleceniem podjęcia działań przygotowawczych na ewentualny rozwój wydarzeń. Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego PSP dokonana zostaje analiza zagrożeń oraz przygotowany plan postępowania.

W związku z powyższą informacją oraz z zaistniałą sytuacją pogodową i zdarzeniem na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu na szczeblu Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie podjęte zostają następujące działania:

1) przekazanie informacji do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu z jednoczesnym poleceniem rozpoznania sytuacji na terenie zakładu w ścisłym współdziałaniu z jednostkami Policji oraz wskazanie rekomendacji na utworzenie sztabu i bazy operacji;

2) przekazanie informacji do KCKRiOL;

3) działania przygotowawcze do powołania sztabu akcji ratowniczej, którego zadaniem będzie koordynacja ewentualnych działań ratowniczych w bezpośredniej lokalizacji Zakładu „Siarkopol”;

4) postawienie w stan gotowości do natychmiastowego wyjazdu specjalistycznych grup ratowniczych z terenu woj. podkarpackiego;

5) wystąpienie z prośbą do KCKRiOL o zadysponowanie dodatkowych sił i środków wchodzących w skład COO, niezbędnych do podjęcia ewentualnych działań ratowniczych.

foto: Arkadiusz Wydro

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x