Tarnobrzeg: Magistrat odpowiada na oświadczenie Roberta Niedbałowskiego, byłego likwidatora Kopalni Siarki Machów

Poniżej publikujemy oświadczenie tarnobrzeskiego magistratu.

” Odpowiedź na opublikowane w mediach zarzuty b. likwidatora Kopalni Siarki Machów SA w likwidacji Roberta Niedbałowskiego.

Prezydent Grzegorz Kiełb zaprezentował wyniki niezależnego audytu wykonanego przez biegłego rewidenta uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Audyt został zlecony z powodu podejrzenia nieprawidłowości i wobec tego był to obowiązek odpowiedzialnego za sprawy kopalni i jej majątku likwidatora. Nie są to prywatne opinie i „opowieści” prezydenta, ale fakty przedstawione w raporcie po wspomnianym audycie. Wszystkie przekazane do publicznej wiadomości informacje są poparte dowodami, w tym fakturami. Prezydent uważa, że jest to jego obowiązek i spełnienie wyborczych obietnic, by ujawniać mieszkańcom kulisy spraw, które ich dotyczą.

1. Ws. banerów reklamowych. Jeżeli wysiłek w celu sprzedania majątku kosztuje ponad 100 tys. zł rocznie i nie przynosi efektu, to jak można go nazwać?

2. Audytor nie zakwestionował szlachetności samego faktu wspierania lokalnych inicjatyw, czy instytucji samorządowych, ale celowość takiego wsparcia. Podmiot będący w likwidacji zajmuje się zamykaniem spraw związanych z działalnością, a nie wspieraniem – nawet najbardziej chwalebnych – inicjatyw. Na tym polega likwidacja.
Ponadto pieniądze na te szlachetne cele wypłacane były szczególnie szybko i sprawnie w okresie wyborczym.

Dlaczego także niektóre darowizny tego typu były wypłacane na podstawie faktur, a inne tylko przelewem? Te drugie opiewały na sumę ponad 112 tys. zł za okres od października 2013 do grudnia 2014. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, jak się ich wspomaga i dlaczego.

3. Nikt nie kwestionuje „działań ze wszech miar pożytecznych i miastotwórczych” TDK. Pytanie tylko, czy powinien być wspierany w taki sposób? W ocenie audytora do zadań spółki w likwidacji nie należy mecenat kulturalny. Mieszkańcy mają prawo to wiedzieć.

4. Załącznik nr 1: Faktura za kufel okazjonalny.

5. Załącznik nr 2: Faktura za usługi gastronomiczne i hotelowe.

6. Mamy oświadczenie owego pracownika, któremu likwidator, tj. pan Niedbałowski „zasugerował”, by swój przydział na mundur przekazał ówczesnemu prezydentowi. I przyznaje, że miara była brana na prezydenta. Co więcej, pracownik ten sam pokrył część kosztów uszycia munduru. Pan Norbert Mastalerz na swoim profilu na Facebooku potwierdził, że otrzymał mundur i go oddał.

7. W czasie wypłaty nagród kopalnia była na minusie: w marcu 2013 r. strata wynosiła 174 tys. zł, a w miesiącach luty – marzec wyniosła 534 tys. zł.

8. Prawo pracy dotyczy wszystkich pracowników i nikt nie kwestionuje jego zapisów. Pytanie dlaczego przekształcając spółkę Witold Bochyński dostał odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a pozostali pracownicy takich świadczeń nie otrzymali? Czy oni nie przechodzili do nowej spółki w likwidacji? Czy dla pana Bochyńskiego zastosowano inne prawo, niż dla szeregowych pracowników? Inni pracownicy w tym czasie mieli zachowaną ciągłość zatrudnienia i nie było konieczności wypłaty podobnych świadczeń.

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rozum
5 lat temu

pkt. 4 i 8 to jawne sk….two. Reszta nieco naciągana.

Basia
5 lat temu

Brawo Panie Prezydencie! Takiego Prezydenta sobie wymarzyłam. Jest Pan WIELKI!

obywatel
5 lat temu

Dodam, że szacowny były prezydent jest na tyle zadufany w sobie, że na wspomnianym wcześniej profilu facebookowym zablokował dodawanie komentarzy dla przeciętnych użytkowników. Jednocześnie bezmyślnie przedsięwziął „walkę z wiatrakami” w obronie dotrzymania „obietnic wyborczych” obecnego Prezydenta. Stąd mój apel:

Zapomnijmy o tym niedojrzałym chłopczyku jakim jest Norbert Mastalerz i przestańmy wkoło doń wracać. On mając choć trochę honoru odszedłby z politycznego świata, ale wszyscy wiemy, że nic nie potrafi, więc bycie politykiem i tak wychodzi mu najlepiej. Dodatkowo nie jest otwarty na żadną krytykę pod swoim adresem i potrafi tylko lawirować i atakować. Zapomnijmy o nim, ponieważ jest to człowiek zupełnie nieodpowiedzialny i przy tym wrzeszczący zwykły bachor.

Panie Mastalerz. Dorośnij Pan.

Zaś Pana Kiełba ocenimy za(już niespełna) 4 lata. Mam tylko nadzieje, że okaże się dobrym Prezydentem, bo Tarnobrzeg nie może sobie pozwolić na kolejną pomyłkę jaką był p.Mastalerz.

Ktoś
5 lat temu
Reply to  obywatel

Prawdziwe słowa!

^
5 lat temu

Ludzie, nie zaśmiecajcie sobie sumień .

Gość
5 lat temu

A wystarczyłoby aby biegły zweryfikował u źródła czyli we wspomnianej firmie czy faktura czasem nie była na 1 kompl. kufli na Karczmę piwną – jak było to zawsze finansowane od zarania kopalni. Ale nie byłoby afery!

gosc
5 lat temu
Reply to  Gość

A co według ciebie znaczy 1 komplet kufli ile to jest?

Dr Dree
5 lat temu

Kufel: ilość 1. Brak jednostki miary , idąc dalej może to być również jedno opakowanie liczące x sztuk. Ta faktura nie mówi jednoznacznie ile było tych kufli.

Obywatel
5 lat temu
Reply to  Dr Dree

A może jeszcze oznaczenie surowca, grubość denka i odcisk stopy mamuta, który jako ostatni przechodził obok miejsca pozyskania surowca?

Kufel ozdobny nie jest sprzedawany jako użytkowy, a więc pojemność nie jest jego cechą charakterystyczną i nie ma konieczności jej podawania. Natomiast jeśli się kupuje komplet, to taka informacja powinna się znaleźć na fakturze i roztropny kupujący wymagałby tego-co tylko by źle świadczyło o kupującym, jeśli to zaniedbał. Jest natomiast ilość, a więc został zakupiony jeden kufel.

gość
5 lat temu

Na fakturze nie ma jednostki miary. Kupuję cytryny (w liczbie mnogiej) na fakturę, na której napisane jest” cytryna ” często wystawiający faktury tak robią. Zamiast „jabłka” na fakturze napisane jest” jabłko”, a nigdy nie kupuję jednego…?? Czy nie jest tak,że wystawiający fakturę ” poszedł na skróty”?
Złodziej byłby uważny.

sam
5 lat temu
Reply to  gość

Może tak być, tylko kupując cytryny masz w miejscu ilość np. 2 kg, a nie 1 sztuka jak w tym przypadku. Gdyby tych kufli było 300 szt. tak też byłoby na fakturze, bo żaden księgowy by takiej faktury nie przyjął !!!!!

gość
5 lat temu

Panie prezydencie my ludzie( nie tylko kolesie i rodzina) chcemy, pracować i żyć w tym mieście. Co pan robi w tym kierunku? Złodziejstwo i rozrzutność trzeba piętnować ale to zajęcie dla policji i prokuratury.

Jaś
5 lat temu
Reply to  gość

A że teściem Mastiego jest prokurator nie ma już żadnego znaczenia? Poza tym większość wymiaru niesprawiedliwości to członkowie lub potomkowie Komunistycznej Partii Polski, niemal sami żydzi. A KPP to taki odpowiednik Polskiej Partii Robotniczej, które po połączeniu stworzyły PZPR. Co ciekawe większość tych żydków przetrwało antysemityzm Gomułki, bo mieli immunitet prokuratorski lub sędziowski.

vertigo
5 lat temu

były rezydent będzie zaraz w odpowiedzi z powrotem odwracał kota ogonem.

Pierwszy
5 lat temu

to w Tarnobrzegu są górnicy? pierwszy raz słyszę

coś
5 lat temu

Dziecino!
W Machowie była kopalnia siarki i zakłady przetwórcze siarki. To były świetlane czasy dla Tarnobrzega i regionu.W kopalni surowiec wykopują górnicy tak więc w Tarnobrzegu mieszkają górnicy, którzy obecnie przebywają na emeryturze.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x