Tarnobrzeg: Rusza bon edukacyjny

Dyrektorzy tarnobrzeskich szkół spotkali się w poniedziałek w magistracie, by porozmawiać o zmianach, jakie czekają oświatę. Miejscy urzędnicy przedstawili koncepcję wprowadzenia bonu edukacyjnego. Jest to odpowiedź na pogarszającą się sytuację w szkolnictwie.

W spotkaniu z dyrektorami wszystkich tarnobrzeskich szkół publicznych wzięli udział: Prezydent Grzegorz Kiełb, jego zastępca – Józef Motyka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Jolanta Kociuba oraz Dyrektor MOZE Małgorzata Mazurek. Podczas rozmowy przedstawiono pomysły dotyczące przygotowania sieci placówek oświatowych pod kątem wdrożenia bonu organizacyjnego już w tym roku szkolnym. Zmiany są konieczne. Bez nich czeka nas zapaść systemu szkolnictwa – z tym stwierdzeniem zgodzili się wszyscy zebrani.

Obecnie trwa szczegółowa analiza systemu oświatowego w naszym mieście, obejmująca zarówno same szkoły, ich typy i rodzaje (np. szkoły z oddziałami integracyjnymi, sportowymi), jak i wszystkie etapy edukacyjne. – Pozwoli to na porównanie organizacji pracy szkół z uwzględnieniem ich specyfiki i wykaże, jakie zmiany w organizacji pracy tych placówek będą możliwe, a także, jakie za tym pójdą skutki finansowe i społeczne – tłumaczyła Jolanta Kociuba – Staramy się zrobić wszystko, by w wyniku zmian nikt nie został pokrzywdzony, a jednocześnie, by jakość naszego szkolnictwa była coraz wyższa.

Bon organizacyjny jest usługą zmieniającą sposób zarządzania placówkami oświatowymi. Dzięki niemu odchodzi się od tradycyjnej, negocjacyjno-nakazowej metody zarządzania nimi. – Wprowadzenie bonu przywraca dyrektorom szkół pełną autonomię w zakresie kierowania placówką – mówi Naczelnik Kociuba – Swoboda w zarządzaniu ograniczona jest wyłącznie przez prawo oświatowe oraz wprowadzone parametry standaryzacji. Pozwala jednocześnie kontrolować wydatki i prowadzić świadomą politykę finansową.

– Ten typ organizacji pozwoli automatycznie dopasować schemat organizacyjny placówek do liczby uczniów, uwzględniając zmiany wynikające z demografii. A jak wiemy szkolnictwo dzisiaj boryka się z wieloma problemami. Samorządy muszą szybko odpowiadać na wyzwania tych trudnych czasów, bo chodzi o jakość kształcenia i przyszłość naszych młodych mieszkańców – dodaje Prezydent Grzegorz Kiełb.

Zdaniem Prezydenta bon oświatowy pozwoli na utrzymanie wysokich wyników nauczania przy jednoczesnej racjonalizacji wydatków. Dzięki temu zarówno samorząd, jak i dyrektorzy szkół nie będą zmuszeni do podejmowania bolesnych i budzących społeczny opór decyzji.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów na temat bonu, wyrażenia obaw, rozwiania wątpliwości, padło sporo pytań. Władze miasta deklarują, że wszystkie decyzje będą zapadały po konsultacjach z dyrektorami i nauczycielami.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x