Tarnobrzeg: Dyrektorzy szkół będą zwalniać nauczycieli – dyskusja na temat bonu edukacyjnego (video)

Temat wprowadzanego przez tarnobrzeski magistrat bonu edukacyjnego wywołała podczas ostatniej sesji rady miasta Anna Pekar, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. – Czy taka ważna sprawa jak wprowadzenie bonu edukacyjnego nie powinna podlegać dyskusji, nie powinna się pojawić na naszych komisjach, nie powinna się odbyć w tym temacie debata społeczna i czy nawet nie powinna zostać poddana pod nasze głosowanie?- pytała radna PiS.

– Wprowadzając bon nasze władze zrzucają, przekazują dyrektorom odpowiedzialność za prowadzenie szkół, organizację zajęć i ilość zatrudnionych pracowników (…) Wprowadzenie bonu spowoduje między innymi drastyczne oszczędności samorządu w wydatkach na oświatę, zwolnienia nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, znaczną redukcję etatów nauczycieli świetlic, bibliotekarzy, psychologów i logopedów, zwolnienia drogich nauczycieli tzn, tak zwanych dyplomowanych i zatrudnienia na ich miejsce tanich nauczycieli stażystów i kontraktowych (…) – mówiła radna Pekar.

Wiceprezydent Józef Motyka przekonywał że wprowadzenie bonu jest skutecznym rozwiązaniem, które w przyszłych latach może doprowadzić do tego, iż wydatki na oświatę nie tylko nie wzrosną ale również będą oszczędności.

– Intencją bonu jest żeby w ślad za uczniem szła część etatu i to nie jest kwestia wysokości środków, bo gdybyśmy przyjęli taką zasadę że to środki idą za uczniem, to moglibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji że dyrektorzy będą zwalniać nauczycieli dyplomowanych a przyjmować stażystów, nie o to chodzi – mówił Motyka.

Naczelnik Wydziału Zdrowia i Edukacji, Jolanta Kociuba przedstawiła obszerne wyjaśnienia. – Powodem do wprowadzenia bonu była nasza sytuacja finansowa, brakuje nam ponad 12 mln zł do zamknięcia bilansu, wiemy o tym, że nie płacimy składek, w tym roku te składki nie będą bodajże płacone od lipca i sytuacja ogólnie rzecz biorąc jest dramatyczna (…) Nie jest naszym celem w żaden sposób doprowadzenia do obniżenia jakości nauczania, nie jest naszym celem zwalnianie nauczycieli, nie jest naszym celem robienie jakiegoś zamachu na oświatę. Jesteśmy w takiej sytuacji, że my po prostu nie mamy wyjścia, zmiany w szkolnictwie w Tarnobrzegu nie były wprowadzone od co najmniej kilkunastu lat, wymusza na nas te decyzje które podjęliśmy po prostu czas i demografia przede wszystkim (..) liczba dzieci w ciągu ostatnich 10 lat ubyła o 25% natomiast liczba etatów nauczycielskich ubyła o 1,5% (…). Wprowadzenie bonu pozwoli nam w sposób najbardziej sprawiedliwy , uczciwy, racjonalny i ekonomiczny sposób doprowadzić do uzdrowienia naszej oświaty – mówiła Kociuba.

– Bon oświatowy prowadzi do zwolnień, i dzisiaj władza miejska ma być cacy, ma mieć białe rękawiczki, a dyrektorzy będą zmuszeni do tego, żeby poprzez wprowadzenie bonu oświatowego dokonać po cichu redukcji zatrudnienia (…) Składam wniosek do prezydenta o wstrzymanie do czasu konsultacji ze środowiskiem oświatowym potajemnego wprowadzania bonu oświatowego – mówił były prezydent Norbert Mastalerz.

CAŁOŚĆ DYSKUSJI W MATERIALE VIDEO. ZAPRASZAMY

Więcej materiałów video  z X sesji Rady Miasta – link

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gosc
7 lat temu

gdzie ta praca , oszust jeden naobiecywal ludziom i n a tym sie tylko skonczylo

tbg
7 lat temu

Mamy nauczycieli dobrych i tych kilku słabych? Czy ta pani jest dobrym nauczycielem?

sam
7 lat temu

Masti urządzał jedynie hulanki, bojąc się podjąć jakiejkolwiek odważnej decyzji. A sprawa przerostu zatrudnienia w oświacie prowadzi do zadłużenia. Zapewne jest to niepopularna decyzją, ale konieczna.

Tomek
7 lat temu

Może jakiś audyt prezydent zleci w oświacie i zgoni wszystko na poprzednika

DAE
7 lat temu
Reply to  Tomek

a nie było audytu? to skąd wiedzą że nauczycieli mają za dużo 😉

tbg
7 lat temu

1.Otworzę miasto dla inwestorów!i co?
2.Oświata to priorytet! i co?
3.Przywrócę stażowe! i co?
4.Kosakowski i zapłata! i co?
Fajnie,kłamstwa i pomówienia to też priorytet.
Gazetka wydana nie kłamie, a kto kłamie?
11000 tyś oszukanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wyborcza KIELBasa
7 lat temu

11000 tyś oszukanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raczej 11k idiotów, którzy uwierzyli w przedwyborcze banialuki. Bo już samo hasło 'obniżę podatki’ w wyborach samorządowych mnie osobiście ubawiło…

tbg
7 lat temu

Mastalerz, na prawdę nie nudzi ci się?

TBGżanka
7 lat temu

To ja poproszę bon oświatowy od września. Chcę posłać dziecko do Hetmana, bo to najlepsza szkoła w mieście, z dwujęzycznymi lekcjami dla dzieci, a mnie nie stać. Chętnie skorzystam z bonu w takim razie. Bo tak drodzy państwo działa bon oświatowy na świecie. Rodzice mają prawo wyboru szkoły (państwowe vel prywatne) i nie są skazani na rejonówkę, co dobrze wychodzi w rejonach biedniejszych, gdzie szkoły nie są wysokiej jakości. W tej chwili w Tarnobrzegu ludzie i tak mają prawo wyboru podstawówki czy gimnazjum dla dzieci, jest niż i placówki zabijają się o dzieci, a pamiętam jak sama musiałam chodzić do Sp nr 2 na Kopernika, bo w rejonowej 10 (Serbinów) miejsc już nie było (w roczniku były klasy od „a” do „i”). Znam rodziców którzy jadą z Dzikowa do „trójki” specjalnie, bo szkoła ta ma dobre klasy sportowe, znam też i takich którzy z Miechocina drepczą na „Dzików”, nie ma z tym problemu. Bon oświatowy to, tak myślę, „sztuczka” włodarzy, którzy chcą los szkół i pensje nauczycieli uzależnić od tego ile dzieci (rodziców) wybierze daną szkołę i tym samym przekaże jej swój bon (skumulowana wartość bonów to będzie budżet szkoły). Jestem za likwidacją karty nauczyciela, bo system czy się stoi… Czytaj więcej »

obywatel
7 lat temu

Kurde, co ten Mastaletti tam robi?!?!
Przecież to żałosne. Wytyka błędy innym które de facto należą do niego samego… To tak jakby naśmiecić i czepiać się sprzątaczki, że mało wydajnie pracuje… Po co syfił?
Powinniśmy go odwołać…

tbg
7 lat temu

Sam się odwołaj! zakuty łbie,prawda o bonie zabolała?każdy wie co Kiełb obiecywał w kampanii,napisane w niecodzienniku.
1.Polityka na oszczędzaniu edukacji odejdzie w przeszłość.
Odeszła? nakarmić swoich,klany rodzinne,bon to przykrywka.
Gdzie są konsultacje społeczne,nauczycieli,rodziców!!!!!!!!!!!!
Kolejne kłamstwa wyborcze!

obywatel
7 lat temu
Reply to  tbg

Nie, nie zabolała. A jeśli jeszcze raz powtórzy się taka obelga w moją stronę, to proszę się liczyć z konsekwencjami prawnymi.
Wypraszam sobie by ktoś taki się w ogóle do mnie jakkolwiek zwracał.

zz top
7 lat temu
Reply to  obywatel

Kolega się chyba za dużo tel na oglądał… bardzo proszę o trzymanie poziomu, bo to też twój obowiązek!

mieszkaniec
7 lat temu
Reply to  zz top

Dobre sobie z tym sądem, a co piszesz z Urzędu Miasta czy z domu?

tbg
7 lat temu

Trzeba o tym pamiętać jeszcze że maszynkę do nauczanie nauczycieli, stworzył Janek,dzisiaj umywa ręce.

tbg
7 lat temu

file:///C:/Users/USER/AppData/Local/Temp/11206039_1759248840968204_3830979866280515399_n.jpg

mozi
7 lat temu

Zlikwidowali zerowki w dziesiatce obiecali ze zapewnia nauczycielom etaty a zlikwidowali 4 etaty i nie dali ani jednego etatu dodatkowego Z pustego i salomon nie naleje KLAMCY PISIURY !!!!!!!!

kinga
7 lat temu

W dziesiatce jest w przyszlym roku szkolnym tylko jeden etat dla 4 nauczycieli pracujacych w zlikwidowanych w tym roku z erowkach a reszta dostanie kopa w tylek Mozna sobie posluchac VIII rady miasta i obiecanek ze zaden nauczyciel zerowki nie straci pracy

tbg
7 lat temu

Kinga a czego się spodziewałaś? prawdy? jaka władza takie rządy!

KASANDRA
7 lat temu

Jakie moralne prawo ma ta kobieta do wypowiadania się na ten temat. Gdyby ona albo Kiełb mieli choć trochę honoru to powinna zostać zdymisjonowana przez niego. Teraz dopiero będzie nagonka na nauczycieli . Wszyscy ” niekiełbowaci” mogą stracić pracę. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinni odejść nauczyciele którzy mają wiek emerytalni , nie tylko w szkołach ale w innych placówkach.
Zgadnijcie ile kasy idzie na wszystkich doradców i wicków ,oraz prawników. Ile można by uratować nauczycielskich etatów?
Dużo ale ten słaby prezydent musi podpierać się sztabem ludzi bo sam jest”NIEMERYTORYCZNY”

tbg
7 lat temu

To jest prawda a w tym roku organizacyjnym 2 do 4 nauczycieli na bruk,kolejny rok to przedszkola z małą ilością dzieci czyli: Prezydent umywa ręce i zgoni na dyrektorów. Ta pani za zdjęciu to przecież, najlepszy nauczyciel……………. nie dodam nic więcej bo strach przed czymś mi nie pozwala.

DAE
7 lat temu

za 4 etaty nauczycielskie można zatrudnić 1 sportowca

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content