Sandomierz: Krzysztof Zanussi „Reżyserem NieZwykłym”, Maja Komorowska „Aktorem NieZwykłym” (zdjęcia)

Dobiegła końca 12. edycja sandomierskiego festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych. W tym roku korona „Reżysera NieZwykłego” trafiła do rąk Krzysztofa Zanussiego, zaś statuetka „Aktora NieZwykłego” trafiła do rąk wybitnej aktorki teatralnej i filmowej Mai Komorowskiej.

Podczas trwającego przez miniony tydzień festiwalu nie brakowało projekcji najważniejszych dzieł kinowych Krzysztofa Zanussiego a wśród nich: „Struktura kryształu”, „Iluminacja”, „Constans”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” czy „Obce ciało”.

Na dużym ekranie można było obejrzeć również wiele ciekawych filmów – „Body/Ciało”, „Carte Blanch”, „Lewiatan”, „Serce serduszko”, „Ziarno prawdy” oraz wiele innych. Jak co roku podczas festiwalu nie zabrakło akcentów międzynarodowych – w tym roku cykl zatytułowany „Afrykamera” przybliżał produkcje z kontynentu afrykańskiego.

FESTIWAL DLA MŁODEGO WIDZA

Dla dzieci i młodzieży został przygotowany cykl „Akademia filmowa Otwórz Oczy”, spotkania i projekcje filmów uświetnili swoją obecnością: Przemek Wyszyński – znany z ról dubbingowych oraz Ania Cieślak aktorka. Artyści spotkali się z młodymi widzami by zaakcentować rolę edukacyjną filmów. Z dziećmi spotkał się także Marian Suchanecki przy okazji projekcji filmów realizowanych w Centrum Sztuki Dziecka. Dorośli także mogli uczestniczyć w cyklu przygotowanym specjalnie dla nich. „Klub dojrzałego widza” przybliżył m.in. sylwetkę doskonałego aktora Jerzego Treli.

WYSTAWA PLAKATU FILMOWEGO

Pokazy filmów to tylko część atrakcji. Festiwal jak co roku uświetniła wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych – w tym roku tematem przewodnim był plakat filmowy. Wystawa „Strach się bać” podczas festiwalu miała kilka odsłon. Starsi i młodsi pasjonaci sztuki plakatowej spotykali się z wystawą podczas kolejnych dni festiwalu. Jak co roku nie zabrakło w czasie trwania festiwalu wrażeń muzycznych.

FESTIWALOWE KONCERTY

30 kwietnia w piwnicach Restauracji „Pod Ciżemką” można było wysłuchać koncertu Ani Cieślak i Przemka Wyszyńskiego „Lirycznie na dwa głosy”. 1 maja na sandomierskiej scenie Domu Katolickiego gościł zaś Stanisław Soyka z tematycznym repertuarem „Tak jak w kinie”. Najważniejsze wydarzenie festiwalu, czyli wręczenie korony reżyserowi NieZwykłemu uświetniła swoim występem Beata Rybotycka.

SPOTKANIA Z AKTORAMI

Jak co roku projekcjom towarzyszyły spotkania z aktorami. Prócz wspomnianych już: Ani Cieślak i Przemka Wyszyńskiego, z sandomierskimi miłośnikami kina spotkali się – wybitna aktorka Maja Komorowska, znany z roli prokuratora Szackiego z filmu „Ziarno Prawdy” Robert Więckiewicz oraz Piotr Głowacki, który także zagrał jedną z ról w filmie „Ziarno prawdy”. W akcję „Festiwal czyta dzieciom” zaangażowały się także Maria Serweryn – aktorka filmowa i teatralna oraz Lidka Sadowa – jedna z najlepiej zapowiadających się aktorek młodego pokolenia.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x