Sandomierz: Narodowe Święto Trzeciego Maja (zdjęcia)

Z udziałem przedstawicieli władz miejskich, powiatowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, policji, wojska, stowarzyszeń, instytucji oraz młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta odbyła się w niedzielę, 3 maja br. uroczystość patriotyczna z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

Sandomierskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. Po nabożeństwie oficjalne delegacje oraz poczty sztandarowe przemaszerowały na Rynek Starego Miasta, gdzie przed pamiątkową tablicą, usytuowaną na ścianie Ratusza, odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestnicy obchodów odśpiewali hymn państwowy oraz wspólnie odmówili modlitwę za twórców Konstytucji 3 Maja, a także za bohaterów poległych w obronie kraju.

W dalszej części uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosił Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, w którym powołując się na historię podkreślił ważną rolę Konstytucji oraz jej aktualność. – W demokratycznej Polsce każdy obywatel może być współtwórcą najbliższej rzeczywistości. Jeden z przykładów, to budżet obywatelski, który tylko z pozoru może się wydawać działaniem o ograniczonym zasięgu, ponieważ zaangażowanie i kreatywność ma wpływ na to, co dzieje się w całym naszym kraju – mówił burmistrz.

Tuż po oficjalnych przemówieniach delegacje przybyłe na uroczystość złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta, która zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych.

źródło: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x