Tarnobrzeg: Obchodzono Europejski dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Po raz piętnasty obchodzono w Tarnobrzegu Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W ramach obchodów uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjnego Wychowawczego, wraz z mieszkańcami Tarnobrzega przeszli ulicami miasta manifestując swoje święto.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych przypada na 5 maja. Został ustanowiony w 1999 roku przez Polskie stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Co roku w uroczystym marszu, który jest tradycją obchodów bierze udział coraz więcej osób. W tym roku w barwnym orszaku przeszły nie tylko osoby niepełnosprawne ale również władze Tarnobrzega, wychowawcy, oraz goście z zagranicy. Wszyscy wspólnie solidaryzując się z osobami niepełnosprawnymi, przekonywali, że mają oni prawo do godnego życia i godnej starości.

– Walczymy o godną starość dla osób niepełnosprawnych. Głownie o mieszkania chronione, żeby nasi podopieczni, nigdy nie pozostały samotne, bez opieki-mówiła Zofia Trochimowicz – Warga, Przewodnicząca Zarządu Tarnobrzeskiego Koła Polskiego stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo. Być może w Tarnobrzegu, dzięki dobrej woli samorządu, uda nam się oddać w przyszłym roku mieszkania chronione-dodała Trochimowicz- Warga.

Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, ma uzmysłowić społeczeństwu, że osób niepełnosprawnych nie można dyskryminować i pomijać. Mało tego. To od nich nie jeden zdrowy człowiek może nauczyć się jak kochać życie i przyjmować je takim jakie jest.

foto&źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content