Sandomierz: Obchodzono 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Uroczystości patriotyczne związane z obchodami 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja br., przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej kwaterze Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.

Tego dnia 1945 r. została ratyfikowana kapitulacja III Rzeszy. Zakończył się tym samym sześcioletni konflikt, który pochłonął dziesiątki milionów ofiar. Polska odniosła niepowetowane straty, zarówno pod względem personalnym, jak i materialnym. Jednakże 8 maja to także pierwszy dzień najdłuższego jak dotychczas okresu pokoju na kontynencie europejskim. By oddać hołd sandomierskim bohaterom poległym podczas II wojny światowej, na Cmentarzu Katedralnym zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich oraz powiatowych, reprezentanci organizacji kombatanckich, duchowieństwa, policji, wojska, stowarzyszeń, instytucji, a także młodzież szkolna i mieszkańcy.

– Dzień Zwycięstwa, który dziś obchodzimy niech będzie synonimem pokoju, wywalczonego przez naszych przodków. Jako obywatele państwa, na terenie którego miały miejsce najokrutniejsze zbrodnie wojenne, powinniśmy w dniach taki jak dziś swoje myśli zwracać w kierunku tych, którzy nam tę wolność zapewnili – zaakcentował w przemówieniu Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

Modlitwę za poległych w czasie II wojny światowej odmówili Ks. dr Jerzy Dąbek Proboszcz Parafii Św. Józefa w Sandomierzu oraz Ksiądz Marcin Chyl Proboszcz Parafii św. równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.

Następnie uczestniczące w obchodach delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym. Sandomierskie obchody Dnia Zwycięstwa zakończyły się oddaniem hołdu poległym i złożeniem kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.

info: UM Sandomierz

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content