Tarnobrzeg: O współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi

O współpracy samorządu tarnobrzeskiego z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie naszego miasta mówił podczas dzisiejszej konferencji wiceprezydent Józef Motyka i naczelnik Wydziału Promocji, Sportu i Kultury – Renata Domka.

Konferencja związana była z projektem „Rozwiń Skrzydła z NGO”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie ESTEKA w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym oraz Gminą Tarnobrzeg. W projekcie udział wzięło dwadzieścia dziewięć stowarzyszeń działających na terenie Tarnobrzega.

– Temat organizacji pozarządowych i wolontariatu jest bardzo ważnym dla samorządu Tarnobrzega. Co prawda obowiązuje nas ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i w stosunku do tej ustawy możemy podejmować pewne działania. Poziom i jakość współpracy na linii samorząd organizacje pozarządowe z każdym rokiem jest coraz lepsza. A nam bardzo zależy na wytworzeniu takiego prawdziwego klimatu dotyczącego zarówno współpracy, jak i możliwości, jakie się pojawiają. W trakcie nowego rozdania środków unijnych będzie wiele grantów do pozyskania. Chcemy tutaj być takim liderem w tym zakresie oraz odpowiednio profilować te działania, żeby przygotować się również do możliwości, aby na rynku były podmioty, takie jak organizacje pożytku publicznego działające non profit, które te granty będą mogły pozyskać. Ważne to jest dla miasta, bo jest szereg środków zdefiniowanych w tzw. działaniach miękkich, które określają, że można zmienić pewną strategię podejścia do zagadnień wykluczenia społecznego. Można tu wiele dokonać – mówił podczas konferencji prasowej Józef Motyka, zastępca prezydenta Tarnobrzega.

– Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom organizacji, które u nas działają. Służymy każdą radą i pomocą, ponieważ jest to bardzo pożyteczna działalność. To sami mieszkańcy chcą coś dobrego zrobić i to robią, więc bardzo Wam za to dziękujemy. Jeżeli możemy pomóc, to robimy to z wielką przyjemnością i ochotą. Jak się okazuje potrzeby są bardzo duże, a kto jak nie samorząd powinien te potrzeby zaspokajać. Wiele stowarzyszeń działa w naszym mieście, co nas bardzo cieszy. Jest też mnóstwo pytań, staramy się być zawsze do usług i staramy się na wszystkie te pytania odpowiadać. Niedawno zostało zorganizowane szkolenie dla organizacji pozarządowych, podczas którego działacze mogli dowiedzieć się w jaki sposób pozyskiwać środki na realizowanie zadań. Wszystkie stowarzyszenia mogły wziąć w nim udział bezpłatnie – mówiła Renata Domka, naczelnik Wydziału Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega.

– Organizacji w Tarnobrzegu jest bardzo wiele. Czasami są niewidoczne, ich działalność jest jakby taka w ukryciu, a przecież robią naprawdę dobrą robotę i szkoda byłoby tego nie pokazać, nie zaprezentować. Dni Tarnobrzega będą taką okazją. Będzie tam można pokazać co robicie, jak robicie, jak się staracie wzbogacać to nasze tarnobrzeskie życie i działać na rzecz naszej tarnobrzeskiej społeczności – dodała.

O samej inicjatywie Strefy NGO mówiła Małgorzata Rokoszewska – Ćwiękała, wiceprezes Tarnobrzeskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

– W niedzielę, 31 maja, na terenach zielonych nad Wisłą, podczas Dni Tarnobrzega, zostanie ustawiona specjalna strefa, gdzie nasze organizacje będą mogły pokazać czym się zajmują, co robią dla mieszkańców. Strefa będzie czynna od godziny 14 do 17 i każdy będzie mógł przyjść i porozmawiać z nami. Zgłosiło się na razie około dwudziestu stowarzyszeń, ale zapraszamy kolejne – dodaje wiceprezes TROP.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KASANDRA
5 lat temu

Donka naczelnikiem promocji sportu i kultury. Chyba zlecę z krzesła.

Ojciec Mateusz
5 lat temu

spowiadałem ją nieraz i zapewniam, że ma czyste sumienie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x