LOP Tarnobrzeg zaprosił młodzież na ekologiczną wycieczkę po terenach zrekultywowanych (fotoreportaż oraz video HD)

Choć to co zniszczył przemysł niełatwo jest przywrócić do życia, to jednak czasami walka z degradacją przynosi pozytywne rezultaty, o czym mogła przekonać się młodzież z tarnobrzeskich szkół, którą pracownicy tarnobrzeskiego oddziału LOP zaprosili na wycieczkę terenową po terenach zrekultywowanych i tych, na których ten proces wciąż jeszcze się odbywa.

 Wycieczka, w której uczestniczyła 50 osobowa grupa uczniów była jednym z etapów realizowanego przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody projektu „Znak natura” . Przy współudziale środków finansowych Powiatu Tarnobrzeskiego młodzież mogła dowiedzieć się co takiego kryje się pod pojęciem rekultywacji oraz poznać gatunki fauny i flory żyjące na terenach zrekultywowanych. A przede wszystkim przekonać się o potędze przyrody, sile, która dzięki stworzonym odpowiednim warunkom potrafi zmienić przemysłowy krajobraz w cud natury i ekologii.

PRZYSTANEK – JEZIORO TARNOBRZESKIE

 Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, które znajduje się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Drugi przystanek znajdował się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez tarnobrzeżan, a jak wyglądał ten obszar kilkanaście lat temu, kiedy prężnie działał tam przemysł siarkowy, opowiedzieli uczestnikom przewodnicy kopalni, przybliżając również sam proces rekultywacji.

Sporą atrakcją był spacer tunelem umieszczonym pod Wisłostradą, przy którym doprowadzana jest woda do zbiornika.

PIASECZNO I JEZIÓRKO

Kolejnym przystankiem był obszar, na którym znajdowała się kopalnia w Piasecznie, a obecnie trwa tam proces rekultywacji, polegający podobnie jak w Machowie, na wypełnieniu dawnego wyrobiska wodą.

Ostatnim miejscem wycieczki był teren byłej kopalni w Jeziórku. Dzięki życzliwości dyrekcji młodzież mogła obejrzeć filmy o kopalni i technologii wydobycia siarki w tym miejscu. Obecnie obszar ten zajmują stawy i jeziorka z wysepkami chętnie zamieszkiwanym przez różnorodne ptactwo zaś okalające teren lasy obfitują w drobną zwierzynę. Nic więc dziwnego, że miejsce to chętnie jest odwiedzane przez fotografów przyrody, którzy przyjeżdżają tam chcąc „upolować” ciekawy okaz. Nie jest to jednak łatwe zadanie, o czym mogli przekonać się uczestnicy podczas przeprowadzonych zajęć terenowych.

 Na zakończenie wycieczki na uczniów czekał ciepły posiłek, który zapewniła firma Zbych, zaś na pamiątkę młodzież otrzymała podkoszulki z zimorodkiem, promujące projekt „Znak natury”

 – Myślę, że mimo niezbyt sprzyjającej aury wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki – mówi Janusz Wepsięć, z LOP Tarnobrzeg. – Był to jeden z etapów projektu „Znak natury”, kolejne to piknik eko-edukacyjny, który odbędzie się w niedzielę 13 czerwca na dziedzińcu Zamku Tarnowskich w Dzikowie oraz dwie wycieczki terenowe, które planujemy zorganizować w lipcu br – dodaje.

Niniejszy materiał opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Liga Ochrony Przyrody.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x