Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Letnia aura zachęca nas wszystkich do codziennych spacerów czy też weekendowych wycieczek i wędrówek na łonie natury. Warto jednak wiedzieć i zwrócić uwagę na pewną, jak się okazuje niebezpieczną dla naszego zdrowia roślinę, zwaną Barszczem Sosnowskiego. Jej powszechne występowanie oficjalnie stwierdzono na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

Mieszkańcy miasta zgłaszają, że także u nas można natknąć się na tę niebezpieczną roślinę. Służby miejskie szybko zareagowały. Straż Miejska zabezpieczyła teren przy ul. Zakładowej, a następnie barszcz został wycięty. Może on natomiast występować na prywatnych działkach i tu już właściciele proszeni są o to, by roślinę wykosić. A wszyscy mieszkańcy i turyści podczas wakacyjnych wędrówek proszeni są o czujność.

Barszcz Sosnowskiego występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych, na nieużytkach i odłogach. Jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, ponadto włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania. W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania organizmu niekwarantannowego, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Właściciele i użytkownicy gruntów w przypadku stwierdzenia wystąpienia roślin barszczu Sosnowskiego we własnym zakresie winni zadbać o właściwą kulturę rolną nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując przy tym metody agrotechniczne i chemiczne.

Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego znajdują się w załączonej Ulotka-barszcz

Info – Bożena Maruszczak – Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie – Oddział w Tarnobrzegu.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
5 lat temu

nie mylić z blizniaczo podobną rośliną o nazwie Kozłek Lekarski lub Valeriana, której jest wokół mnóstwo i tez potrafi osiągać dwa metry.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x