344 kierowców straciło prawa jazdy za zbyt szybką jazdę

Podkarpaccy policjanci zatrzymali 344 praw jazdy kierowcom, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. To bilans obowiązywania nowych przepisów, które weszły w życie 18 maja br.

Ostrzejsze kary, dotyczą m.in. tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Jazda o 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest bardzo niebezpieczna, 1/3 osób które giną na naszych drogach, to piesi.

To policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się o kolejne 3 do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy dokument został fizycznie zatrzymany przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą poinformować starostę o każdym ujawnionym przypadku, dotyczy to także fotoradarów. Na podstawie takich informacji starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy pod rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy. Od jego decyzji będzie się można odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

SUROWSZE KARY DLA PIJANYCH KIEROWCÓW

Kolejne istotne zmiany dotyczą pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Wydłużono m.in. okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany ustalono na poziomie 3 lat.

Pijani kierowcy będą musieli liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. W sprawach dotyczących wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych

foto&źródło: Policja

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dziad Borowy
5 lat temu

„Jazda o 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest bardzo niebezpieczna” – a jak to jest z jazdą o 49 km/h ponad dozwoloną prędkość?
„1/3 osób które giną na naszych drogach, to piesi” – wystarczy trochę samodyscypliny u wspomnianych pieszych, i na pewno będzie lepiej. No i oduczyć trzeba pieszych dziadostwa w postaci zj***nego myślenia, że mają pierwszeństwo przed samochodem, bo tak mogą myśleć tylko niepełnosprawni umysłowo, albo samobójcy.
I ,zobaczycie, że statystyki spadną.
A poza tym, jak wynika z artykułu, opresyjno – represyjny ustrój idzie w dobrym kierunku, wyznaczonego już kiedyś przez towarzysza Stalina.

driver
5 lat temu

rządzący krajem nie mają pomysłu na polepszenie warunków jazdy kierowcom tylko zaostrzają kary. Ręce opadają. Ile nowych dróg powstało w okolicy Tbg w ost. latach? Remontują tylko stare a aut przybywa. Na parking wcisnąć auto na osiedlu to nie lada wyczyn.

adamiak
5 lat temu

ciekawe ilu policjantów wpadło ??? bandycki kraj a bandyci to mafia rządząca nami baranami … szkoda gadać … kolonializm XXI wieku

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x