Tarnobrzeg: Pierwsze budki lęgowe dla jerzyków już zamontowane

Na elewacjach trzech tarnobrzeskich placówek oświatowych: przedszkola nr 13 oraz szkół podstawowych nr 3 i 10 zawisły pierwsze budki lęgowe dla jerzyków. Docelowo planowane jest zawieszenia stu sztuk budek.  W tym roku jerzyki nie skorzystają z nowych domków gdyż czas ich lęgów już minął, być może stanie się to w roku przyszłym.

Jerzyk nie jest ptakiem uciążliwym, swoje potrzeby fizjologiczne realizuje w locie a swe gniazdo utrzymuje w czystości . Ponadto co bardzo istotne, żywi się komarami i meszkami w sposób znaczący przyczyniając się do zmniejszenia populacji tych uciążliwych owadów.

Placówki edukacyjne zgłaszały udział w akcji na zaproszenie prezydenta miasta. Zgłosiło się ponad 30 placówek z terenu miasta, wytypowano jednak tylko 19 obiektów, które spełniają kryteria pod kątem wysokości obiektu oraz wolnej przestrzeni w ich otoczeniu, które będą sprzyjały zasiedlaniu budek. Warto nadmienić, że proces zasiedlania budek to proces długotrwały i nie należy oczekiwać zasiedlenia wszystkich budek w najbliższym sezonie. Jerzyki są ptakami stadnymi i już pierwsza rodzina w nowej budce może zapowiadać rozszerzanie populacji w następnych latach.

Montaż budek na budynkach placówek edukacyjnych to znakomity przykład czynnej ochrony przyrody, a jednocześnie forma poznawania otaczającej przyrody.

Budki montowane są w ramach projektu Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych. Całkowita wartość zadania czyli wykonanie budek według konstrukcji zalecanej przez ornitologa, dostawa oraz ich montaż wynosi 9 999,33 zł z czego kwotę 4 050,00 zł otrzymano w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

foto: Dariusz Bajor/UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x