Tarnobrzeg: Zwiedzali tereny zrekultywowane w ramach projektu Znak Natury (fotoreportaż oraz video HD)

Choć to co zniszczył przemysł niełatwo jest przywrócić do życia, to jednak czasami walka z degradacją przynosi pozytywne rezultaty, o czym mogli przekonać się uczestnicy dwóch wycieczek, zorganizowanych przez pracowników tarnobrzeskiego oddziału LOP. Wycieczki które odbyły się w miniony wtorek i środę, swym zakresem obejmowały tereny zrekultywowane i te, na których ten proces wciąż jeszcze się odbywa.

Udział w wydarzeniu miał charakter bezpłatny i otwarty, stąd z zaproszenia tarnobrzeskiego LOP-u skorzystali zarówno najmłodsi tarnobrzeżanie, jak i Ci, którzy dobrze pamiętają czasy, gdy w Machowie, Piasecznie czy Jeziórku prężnie działały kopalnie wydobywające siarkę. Wycieczki  w których udział wzięło łącznie około 60 osób, były jednym z etapów realizowanego przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody projektu „Znak natura” .

Przy współudziale środków finansowych Miasta Tarnobrzeg uczestnicy mogli się dowiedzieć się co takiego kryje się pod pojęciem rekultywacji oraz poznać gatunki fauny i flory żyjące na terenach zrekultywowanych. A przede wszystkim przekonać się o potędze przyrody, sile, która dzięki stworzonym odpowiednim warunkom potrafi zmienić przemysłowy krajobraz w cud natury i ekologii.

JEZIORO TARNOBRZESKIE

Wycieczki rozpoczęły się od zwiedzania Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, które znajduje się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie oraz Muzeum Siarki. Drugi przystanek znajdował się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez tarnobrzeżan, a jak wyglądał ten obszar kilkanaście lat temu, kiedy prężnie działał tam przemysł siarkowy, opowiedzieli uczestnikom przewodnicy kopalni, przybliżając również sam proces rekultywacji.

Sporą atrakcją był spacer tunelem umieszczonym pod Wisłostradą, przy którym doprowadzana jest woda do zbiornika.

PIASECZNO I JEZIÓRKO

Kolejnym przystankiem był obszar, na którym znajdowała się kopalnia w Piasecznie, a obecnie trwa tam proces rekultywacji, polegający podobnie jak w Machowie, na wypełnieniu dawnego wyrobiska wodą.

Ostatnim miejscem wycieczki był teren byłej kopalni w Jeziórku. Dzięki życzliwości dyrekcji uczestnicy mogli obejrzeć filmy o kopalni i technologii wydobycia siarki w tym miejscu. Obecnie obszar ten zajmują stawy i jeziorka z wysepkami chętnie zamieszkiwanym przez różnorodne ptactwo zaś okalające teren lasy obfitują w drobną zwierzynę. Nic więc dziwnego, że miejsce to chętnie jest odwiedzane przez fotografów przyrody, którzy przyjeżdżają tam chcąc „upolować” ciekawy okaz.

W ramach wydarzenia uczestnicy mogli również obserwować mikro i makro elementy przyrody za pomocą udostępnionych przez organizatorów lornetek i lup. Uczestnicy poczęstowani zostali również ciepłym posiłkiem,  który zapewniła firma Zbych, zaś na pamiątkę wszyscy otrzymali podkoszulki z zimorodkiem, promujące projekt „Znak natury”.

– Myślę, że mimo „gorącej” aury wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki – mówi Janusz Wepsięć, z LOP Tarnobrzeg. – Serdeczne podziękowania kieruję do współorganizatorów czyli Regionalnego Centrum Natura 2000, do pracowników kopalni Machów i kopalni Jeziórko którzy umożliwili nam możliwość zwiedzania tych terenów i podzielili się z nami cennymi informacjami o tych terenach i samym przemyśle siarkowym – dodaje.

Niniejszy materiał opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Liga Ochrony Przyrody.

foto&video: Piotr Morawski

WTOREK

ŚRODA

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content