Tarnobrzeg: Rozmawiali o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych (video)

Stanisław Huskowski, sekretarz stanu z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, odpowiadający m. in. za zarządzanie kryzysowe, gościł w Tarnobrzegu, na zaproszenie posła PO Mirosława Pluty.

Reprezentant ministerstwa przyjechał do Tarnobrzega, by podyskutować o lokalnych potrzebach i wypracować konkretne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców. Poseł Pluta wyjaśniał: – Kilkadziesiąt milionów, które przypłynęły do Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego na usuwanie skutków powodzi, to duże fundusze, które pozwoliły naprawić to, co powódź tu zniszczyła. Spotkanie ma charakter roboczy, chcemy popracować i pouzgadniać konkrety, by może jeszcze w tym roku coś zrobić.

Minister Huskowski tłumaczył, że jego ministerstwo zajmuje się m. in. sprawami zabezpieczenia przeciwpowodziowego, jak też usuwaniem klęsk żywiołowych. – Pieniądze, które rząd ma w rezerwie, ponad miliard każdego roku, ministerstwo administracji i cyfryzacji dzieli na poszczególne samorządy. W ramach dawnego programu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dorzeczu górnej Wisły, realizujemy m. in. zadanie „Trześniówka” III etap, a koszt całościowy prac to ok. 20 mln zł. W roku 2016 zaczyna się kolejny program, trwający do r. 2021, w którym na działanie przeciwpowodziowe w obszarze Wisły i Odry będzie przeznaczona kwota 1,2 miliarda euro, czyli ok. 5 mld zł. Projekty wstępne zakładają, że na przebudowę i podwyższenie wałów Wisły zostanie przeznaczona suma 23 mln euro, na budowę zbiorników retencyjnych i polderów na dopływach tej rzeki – 40 mln euro. Mamy już projekty na poldery, więc musimy podyskutować czy zaplanowane są one w odpowiednich miejscach, nie stanowiąc uciążliwości dla mieszkańców, samorządowców czy przedsiębiorców.

Wiceprezydent Józef Motyka dziękował za „już” i domagał się obietnic o „jeszcze”: – Nasze miasto jest położone u zbiegu dwóch dużych rzek: Wisły i Sanu. Powoduje to, że efekty fal kulminacyjnych dają się nam najbardziej we znaki. Niezrozumiałe jest dla nas na przykład, że po stronie świętokrzyskich gmin wykonano modernizacje wałów, a po naszej stronie – nie. To niespójne, mieszkańcy są zaniepokojeni , pamiętając o poważnym zagrożeniu jakie było choćby w 2014 r., o 2010 r. nie wspominając. Muszę zauważyć, że niektórymi poczynaniami w temacie zabezpieczania przeciwpowodziowego niekoniecznie kieruje logika, bo jak inaczej rozumieć te odnowione i podniesione wały tylko z jednej strony? A zalanie naszego miasta i Jeziora Tarnobrzeskiego stworzyłoby nieodwracalne przez długie, długie lata szkody.

Tu minister Huskowski odparł: – Bez logiki, to bardzo delikatnie powiedziane. To całkowity absurd, że wały są tylko z jednej strony podniesione. Wynika to z unijnych obostrzeń: dwa lata temu Unia Europejska zarzuciła Polsce, że źle realizuje dyrektywę wodną i władczo zakazała jakichkolwiek nowych inwestycji na rzekach, do czasu wykonania tzw. masterplanów: planów ze wszystkimi inwestycjami, zbadanymi pod kątem środowiskowym.

W toku dalszych rozmów podjęto też temat strat z tytułu zalanej podczas powodzi w 2010 r. oczyszczalni ścieków, o czym szczegółowo mówił prezes Tarnobrzeskich Wodociągów, Antoni Sikoń.

info: Joanna Lewicka/UM Tarnobrzeg

Więcej szczegółów w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TNS Polska: 41 proc. dla PiS, 22 proc. dla PO
5 lat temu

Jak wynika z najnowszego badania TNS Polska, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie sierpnia, zwyciężyłby PiS z wynikiem 41 proc. Na Platformę zagłosowałoby 22 proc. osób deklarujących udział w wyborach. Do Sejmu dostałby się także Ruch Kukiza z wynikiem 11 proc.
Notowania PiS w stosunku do poprzedniego badania wzrosły o 4 punkty proc.
Tylko te trzy siły polityczne zgodnie z sondażem weszłyby do Sejmu.
Według sondażu poniżej progu wyborczego znalazłyby się PSL i Zjednoczona Lewica (oba z wynikiem 4 proc.).

obywatel
5 lat temu

Bardzo proszę o nagłaśnianie pytań zadawanych przez dziennikarzy. : )

rozsądny człowiek
5 lat temu

Średniowiecze w umyśle prezydenta z PiSu aż boli. On dziś pyta vice ministra o możliwość regulacji Wisły a ten odrobił lekcję i powiedział że od tego już się odchodzi i podał przykład Renu. Rzeka Ren pochłonęła miliardy euro(wcześniej marek) na regulację, nas nie stać aby uregulować Wisłę nawet w kilku % jak Niemcy Ren. Dwie ostatnie mega powodzie na tej rzece i Niemcy zmądrzeli i obecnie re-naturalizują za równie duże pieniądze tą rzeczkę. Motyka i PiS będzie regulował Wisłę, bo na cudzych kosztownych błędach Polak nie może się uczyć…

Prehistoryczny umysł dziś chce pogłębiać Wisłę dla żeglugi, po „naciągnięciu” tego Motyka mówi o „bezpieczeństwie” a wystarczy poczytać analizy wniosków po powodzi: „Na Renie regulacja górnego odcinka rzeki dla potrzeb żeglugi spowodowała na tym odcinku trzykrotne przyspieszenie fali powodziowej i w konsekwencji przyczyniła się do wzrostu maksymalnych poziomów wody na dolnym odcinku i zalania Koblencji, Bonn i Ko lonii w grudniu 1993 i w styczniu 1995 r.”
http://www.odra.pl/pl/dokumenty/962585850.shtml

Motyka chce wycinać drzewa pomiędzy wałami i pogłębiać koryto aby jak najszybciej pozbyć się fali powodziowej… Lud może to kupi ale fakty i rozsądek mówią inaczej.

lolo!
5 lat temu

Motyka zna się ale na rolnictwie przy swoim domku!

Adam
5 lat temu

Lobby hydrotechniczne i wszyscy, którzy w związku z tym liczą na intratne zlecenia mają duży wpływ na polityków. Tak duży wpływ jak duże są pieniądze do zarobienia.

lol
5 lat temu

MOTYKA FACHOWIEC!

tarnobrzeżanin
5 lat temu

Odsłuchałem co do powiedzenia mają „fachowcy” w sprawach przeciwpowodziowych. Zdumiewa fakt nieodpowiedzialności ze strony rządzących, zarówno tych u góry jak i lokalnych płotek. Każdy sobie rzepkę skrobie i byle do wyborów. Każdy sobie podnosi wał a następną gminę z niższym niech zalewa. Mnie tylko krew zalewa bo to za moje podatki ta zabawa.

Gdzie ?
5 lat temu

Gdzie jest Norbert !??? Gdzie jest Norbert !??? Gdzie jest Norbert !???

https://www.youtube.com/watch?v=jf3VF4zJIJE

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x