Tarnobrzeg: Dla kogo wyprawki i podręczniki na nowy rok szkolny

Wyprawka szkolna i reforma podręcznikowa – te dwa ministerialne programy, realizowane w Tarnobrzegu mają spowodować, że zakup podręczników przestanie być finansowym koszmarem rodziców dzieci, rozpoczynających naukę we wrześniu.

Program „Wyprawka szkolna” wspomoże trzy grupy uczniów. – To uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej oraz klas trzecich ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, uczniowie kontynuujący naukę według nowej podstawy programowej na poziomie klasy czwartej technikum oraz wszyscy uczniowie niepełnosprawni, z wyjątkiem uczniów niewidomych, dla których podręczniki zapewniono w odrębnym trybie – wyjaśnia Jolanta Kociuba, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia. W zależności od klasy, wysokość dofinansowania wyniesie od 225 zł do 450 zł. W przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego, kwota ta może sięgać 770 zł.

Dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych będzie przysługiwać uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł. Wsparcie takie otrzymają także uczniowie pochodzący z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, na podstawie decyzji dyrektora szkoły, uwzględniającej lokalne warunki ekonomiczne i społeczne, np. ciężką chorobę, wielodzietność, przemoc, alkoholizm, narkomanię w rodzinie. Dofinansowanie należy się także uczniom niepełnosprawnym, bez względu na dochód.

POMOC DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów niepełnosprawnych jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku uczniów spełniających kryterium dochodowe należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych lub też złożenie oświadczenia o dochodach. Rodziny, które przekraczają kryterium dochodowe, zamiast zaświadczenia o dochodach składają uzasadnienie do otrzymania pomocy. Wszelkie dodatkowe informacje na temat wyprawki można uzyskać u dyrektorów poszczególnych szkół, u których składa się wnioski o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych. Dodajmy, że zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu (np. faktury VAT) lub oświadczenia o dokonanym zakupie.

DARMOWE PODRĘCZNIKI

„Wyprawka” to nie jedyna pomoc dla rodziców uczniów. Trwa reforma podręcznikowa. – W 2014 r. darmowe książki otrzymali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. W tym roku szkolnym, bezpłatne podręczniki otrzymają pierwszoklasiści, drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów. Plan zakłada, że w 2017 r. z darmowych podręczników i materiałów ćwiczeniowych korzystać będą uczniowie z wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Podręczniki nie będą już kupowane przez rodziców, tylko wypożyczane przez uczniów ze szkół – informuje naczelnik Kociuba.

info: Joanna Lewicka/UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x