Tarnobrzeg: Nigdy więcej wojny!

Przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, stowarzyszeń i środowisk kombatanckich, władz miasta oraz młodzież szkolna i mieszkańcy upamiętnili wczoraj na Cmentarzu Wojennym 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

– 1 września 1939 r. rozpętało się szaleństwo, które objęło niemal cały świat. Wojenna zawierucha pochłonęła życia milionów niewinnych ludzi, także wielu tarnobrzeżan. Człowiek stał się pionkiem, numerem, elementem do likwidacji. II wojna światowa poukładała świat na nowo, poniszczyła rodziny, poplątała ludzkie losy, głęboko odcisnęła swoje piętno w świadomości i psychice wielu pokoleń. Dziś mamy wolną Polskę. Obchodzimy rocznice wybuchu II wojny światowej, by nigdy więcej nie doszło do takiego kataklizmu. By nasza pamięć o tamtych bohaterach, ale i ich oprawcach zapobiegła podobnej tragedii – mówił prezydent miasta.

Głos zabrał także Józef Dąbrowski, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnobrzegu. – Wywalczyliśmy Polskę, wolny kraj, ale walka trwa do dziś. Kiedy wreszcie w Polsce nastąpi pokój? Kiedy przestaniemy się kłócić?

Modlitwy o pokój i za zmarłych podczas walk poprowadził o. Krzysztof Parol. Następnie reprezentanci wszystkich środowisk złożyli kwiaty na grobie, upamiętniającym poległych w czasie walk.

foto&źródło: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x