Sandomierz: Poszerzona stawka rywali, odmłodzony zespół… Ciekawie zapowiadający się sezon II ligi grupy IV piłkarzy ręcznych

Dobiega końca okres przygotowawczy szczypiornistów SPR Wisły Sandomierz przed nową kampanią ligową. Do ekipy dołączyło kilku pretendujących do pierwszego składu juniorów. Nie brakuje jednak również kadrowych ubytków w postaci m.in młodych, lecz doświadczonych Grzegorza Pawelczyka czy Pawła Drzymalskiego.

Sezon 2015/2016 w śląskiej grupie II ligi rozpocznie 12 drużyn. Wśród nich są m.in. aż trzy ekipy z Kielc, dwie z Lubelszczyzny oraz spory zaciąg zespołów ze Śląska właśnie.

– Drużyny są mocne. Mimo wszystko środek stawki po pierwszej rundzie brałbym w ciemno. Rozwija się z pewnością drużyna rezerw VIVE. Grają stabilnym składem, niemal niezmienionym w porównaniu do poprzedniego sezonu, choć wzmocnienia w postaci młodych graczy, których zespół z Kielc dokonał z pewnością ugruntują ich pozycję jako faworyta. Czarnym koniem może być drużyna ASPR-u Zawadzkie przeniesiona z pierwszej grupy drugiej ligi. Stać nas na pewno na walkę w środku tabeli. Zdecydowanie można już teraz wskazać kilku naszych rywali, którzy są organizacyjnie i personalnie lepiej poukładani od nas ale fakt ten nie zwalnia nas z pełnego zaangażowania w każdy mecz. Przeciwnicy są mocni, jednak nie ma w stawce drużyn nie do ogarnia – ocenił opiekun sandomierzan Adam Węgrzynowski.

Promocje do pierwszej ligi po ubiegłym sezonie uzyskał MOSiR Bochnia. Z rozrywek drugoligowych wycofała się z kolei Wanda Kraków. Kierownictwo czwartej ekipy ubiegłorocznych zmagań nie zdołało złożyć koniecznych dokumentów do wymaganego terminu 30-ego czerwca b.r. w wyniku czego miasto-gospodarz Euro 2016 nie uświadczy swojego przedstawiciela na trzecim szczeblu rozgrywek w nadchodzącym sezonie.

Ligową stawkę uzupełniło pięć nowych ekip. Relokowani z pierwszej grupy zostali Orlik Brzeg i wspomniana drużyna z Zawadzkich. Ze Śląsko-Opolskiej III Regionalnej Ligi Mężczyzn awansował MKKS Gloria Katowice, choć klubowi z ul. 11 listopada sprzyjały okoliczności. Szczypiorniści ze stolicy Górnego Śląska zajęli dopiero dziewiątą, przedostatnią lokatę w zestawieniu. Plasujący się wyżej rywale nie zgłosili jednak chęci udziału w zmaganiach drugoligowych. Nowe herby w stawce pojawią się także za sprawą rezerw puławskich Azotów oraz akademików reprezentujących Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

NA POCZĄTEK Z VIVE II

Piłkarze ręczni sandomierskiego SPR-u do inauguracyjnych zawodów przeciwko VIVE Tauron II Kielce (te już 26-ego września w Kielcach) intensywnie przygotowywali się mniej więcej od połowy sierpnia. Wówczas rozpoczęli oni cykl treningowy, który zwieńczony został tygodniowym obozem w Busku-Zdroju. Po zakończeniu zgrupowania zawodników Wisły jeszcze tego samego dnia czekał kolejny wyjazd. Tym razem weryfikacja dotychczas ukształtowanej formy oraz ogólnego poziomu drużyny miała nadejść w Dąbrowie Tarnowskiej. W zorganizowanym tam turnieju wzięły udział pierwszoligowe zespoły SPR-u Tarnów, a także MOSiR-u Bochnia – starego, dobrego znajomego sandomierzan z poprzedniego sezonu. Obie małopolskie ekipy okazały się lepsze. Tarnowianie zwyciężyli nieznacznie 30:28, mimo że do przerwy wiślacy prowadzili różnicą jednego trafienia. Z kolei podopieczni trenera Ryszarda Tabora ograli przyjezdnych wyraźnie 34:24.

– I Tarnów i Bochnia byli bliżej rozgrywek. Zawodnicy tych drużyn mieli za sobą dłuższy okres treningów z piłką. Rozwiązania taktycznie, budowa ataku pozycyjnego – to na pewno wyglądało lepiej w ich wykonaniu niż w naszym. W konfrontacji z zespołami mającymi w swych szeregach graczy o okazalszych warunkach fizycznych wypadliśmy bardzo solidnie. Było to pokłosie dobrze przepracowanego obozu w Busku-Zdroju, gdzie skupialiśmy się przede wszystkim na poprawieniu osiągów motorycznych. Zgodzę się, że w meczu z MOSiR-em Bochnia zabrakło troszkę wytrzymałości, ale musimy pamiętać, że po wymagającym, intensywnym zgrupowaniu świeżość przychodzi po tygodniu, dwóch – stwierdził Adam Węgrzynowski.

SPARINGI NA PLUS

Na początku września gospodarzem sparingowego turnieju z udziałem AZS Politechniki Świętokrzyskiej oraz KS Uniwersytetu Radom był także Sandomierz. Pierwsze starcie miejscowi wygrali pewnie 23:15, pozostawiając w cieniu przegranych ligowego rywala z Kielc. W spotkaniu tym z dobrej strony zaprezentował się rozgrywający Krzysztof Teterycz, zdobywca pięciu trafień. Siódma drużyna ubiegłego sezonu II ligi grupy warszawsko-mazowieckiej także poniosła porażkę w pojedynku z gospodarzami. SPR Wisła pokonał KS Uniwersytet Radom 26:25.

– W meczach podczas turnieju w Sandomierzu nie było widać oznak przemęczenia. Nie było mowy o jakichś fizycznych zaległościach w przygotowaniu. Nie odstawaliśmy zarówno od Politechniki jak i od gości z Radomia, którzy zostali wzmocnieni zaciągiem pierwszoligowym. Mroczek, Cupryś, Przykuta – to nazwiska, które sporo znaczyły na parkietach zaplecza PGNiG Superligi, a które dziś z pewnością wnoszą sporo jakości do radomskiego zespołu – komentował szkoleniowiec SPR Wisły.

NOWY ZESPÓŁ NA NOWY SEZON

Trener sandomierskich szczypiornistów pokusił się także o bilans kadrowych ,,zysków i strat” przed nadchodzącym sezonem. – Dla mnie jako nadzorującego pracę chłopaków to de facto nic nowego. Praktycznie co roku budujemy nowy zespół. Część zawodników opuszcza drużynę w związku z podjęciem studiów, część wyjeżdża za pracą. W ich miejsce do składu włączamy kilku wyróżniających się juniorów i tak to się kręci. Nie dysponujemy środkami, które pozwoliłyby na zatrzymanie zawodników w zespole. W miejsce Grześka Pawelczyka udało nam się namówić na powrót do czynnej gry Mariusza Kubisztala, który z pewnością załata dziurę na środku rozegrania. Mariusz to doświadczony gracz ze sporym autorytetem, mający posłuch w drużynie.

Przypomnijmy. SPR Wisła Sandomierz zainauguruje sezon wyjazdowym meczem z rezerwami VIVE Tauron Kielce. Pierwsze spotkanie we własnej hali szczypiorniści pod wodzą trenera Węgrzynowskiego rozegrają 10-ego października z AZS UJK Kielce.

Skład drużyn IV grupy II ligi piłkarzy ręcznych w sezonie 2015/16:

ASPR Zawadzkie

Grunwald Ruda Śląska

Orzeł Przeworsk

Vive Tauron II Kielce

AZS Politechnika Świętokrzyska

SPR Wisła Sandomierz

Zagłębie Sosnowiec

MKS Biłgoraj

MKKS Gloria Katowice

KS AZS Uniwersytetu Kieleckiego

Azoty II Puławy

Orlik Brzeg

KADRA WISŁY SANDOMIERZ:

Odeszli – Grzegorz Pawelczyk (wyjazd za granicę), Jakub Tenderenda (koniec kariery), Paweł Drzymalski (wyjazd na studia), Gabriel Kozdroń i Karol Semik (Orzeł Przeworsk), Mateusz Wiącek (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)
Przybyli – Wojciech Grębowiec, Karol Łopaciński, Wiktor Bakalarz, Paweł Statuch (wszyscy z juniorskiej drużyny SPR-u Wisły), Łukasz Kurek (AZS Politechnika Świętokrzyska), Rafał Karasiński, Mariusz Kubisztal (obaj wznowili treningi)

tekst: Paweł Gospodarczyk

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content