„Jaskinia Hałasu” – książka tarnobrzeżanina doczekała się drugiego, ogólnopolskiego wydania

Książka „Jaskinia Hałasu”, której współautorem jest tarnobrzeżanin Wojciech Lis doczekała się drugiego wydania.

“Jaskinia Hałasu”, to pierwsza w Polsce publikacja na temat rodzimej, podziemnej sceny heavy metalowej. Autorami książki, którą we wrześniu 2012 roku wydało poznańskie wydawnictwo Kagra, są Wojciech Lis z Tarnobrzega i Tomasz Godlewski z Warszawy.

– W drugim wydaniu, moja część publikacji została poszerzona o wypowiedzi 25 osób, mocno związanych z polskim metalem. Są wśród nich m.in. Piotr Luczyk – założyciel zespołu KAT, jednej z najstarszych grup metalowych w naszym kraju czy Jacek Adamczyk – pomysłodawca najstarszego w naszej części Europy festiwalu muzyki Heavy Metalowej – Metalmania. Czytelnik może zatem spodziewać się ciekawych wspomnień i faktów, które pierwszy raz ujrzą światło dzienne, a także wielu nigdy niepublikowanych zdjęć rodzimych grup heavy metalowych – podkreśla Wojciech Lis.

W sukurs Lisowi przychodzi dr Mirosław Pęczak, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i publicysta “Polityki”. – “Jaskinia hałasu” jest monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z ‘gęstym’ opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine’ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną – wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury – dodaje Pęczak.

Przypomnijmy, że tuż po ukazaniu się pierwszego wydania, książką zainteresowały się niektóre Biblioteki Uniwersyteckie w Polsce np. w Toruniu i Łodzi, które uznały, że warto mieć tę publikację w swoich zbiorach, jako pozycję traktującą o niezależnych ruchach społecznych przełomu lat 80 i 90-tych XX wieku.

Książka, której współautorem jest tarnobrzeżanin znajduje się w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju, m.in. w Warszawie (Dzielnice Żoliborz, Białołęka, Śródmieście), Wałbrzychu, Opolu czy Kielcach.

„Jaskinia Hałasu” zawiera biografie najważniejszych podziemnych kapel heavy metalowych wraz z dyskografiami oraz ogromną ilość zdjęć, flyerów, newsletterów, okładek kaset, zinów, fragmentów artykułów i pism. Wszystko to znajdziemy na 336 stronach w miękkiej oprawie. Wydawcą książki jest poznańskie Wydawnictwo Kagra.

“Jaskinię Hałasu” można kupić tutaj: www.kagra.com.pl

Na zdjęciu w tekście Wojciech Lis, współautor książki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content