Tarnobrzeżanie na frontach II wojny światowej – nowa, ciekawa wystawa w muzeum (video)

Tarnobrzeżanie na frontach II wojny światowej – to nowa wystawa czasowa, dostępna w tarnobrzeskim Muzeum Historycznym. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wystawę można zwiedzać do końca roku zaś jej kuratorem jest Radosław Pawłoszek.

Trwający 6 lat największy konflikt militarny w dziejach, doprowadził do głębokich zmian we wszystkich dziedzinach, od politycznych poczynając, na kulturowych kończąc. Wojna, która zaczęła się od agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, przyniosła równie ogromne zmiany, również dla naszego kraju. Utrata ponad połowy terytorium, śmierć 6 milionów obywateli, zniszczenia gospodarcze, to wojenna spuścizna, która nigdy nie zostanie zatarta.

II wojna to także ogromny wysiłek militarny, który ostatecznie przyniósł zwycięstwo państwom Wielkiej Koalicji, wśród których była także Polska. Żołnierz polski nie tylko najdłużej walczył w tej wojnie, ale też jako jedyny bił się prawie na wszystkich głównych frontach militarnych zmagań. Jego szlak bojowy, który zaczął się na Westerplatte, dobiegł końca na ulicach Berlina. Wśród walczących pod biało-czerwoną barwą byli także tarnobrzeżanie. Im to właśnie poświęcamy naszą wystawę.

Na ekspozycji w sposób chronologiczny przedstawiamy sylwetki kilkorga żołnierzy, różnych formacji, którzy swoje losy, przed, bądź powojenne, związali z naszym miastem. Są oni podwójnym symbolem. Z jednej strony egzemplifikują kilkusetosobową grupę tych tarnobrzeżan, którzy od 1939 do 1945 roku walczyli na wszystkich frontach, z drugiej zaś są przykładem wysiłku militarnego, jakie podjęło całe polskie społeczeństwo w czasie II wojny światowej.

Szczególne miejsce na wystawie zajmują przedstawiciele rodziny Tarnowskich. Ta swoista nad reprezentacja wynika nie tylko z wyjątkowości miejsca, w którym jest prezentowana. Cztery postacie Tarnowskich to rodzeństwo, które zgodnie z tradycją rodzinną, wzorem powstańca Juliusza z 1863 roku i ochotników dzikowskich z roku 1920 poszli walczyć za Ojczynę, bo taki przejęli po ojcach wzór. Ich postawa była całkowicie nieznana w czasach PRL. Dzisiaj, przywracając ich pamięć, spłacamy wobec nich swoisty dług.

Wśród prezentowanych „tarnobrzeskich żołnierzy” są zarówno postaci, które jak Hieronim Dekutowski weszli do narodowego Panteonu bohaterów, jak też osoby, o których pamiętają tylko ich rodziny. Wszystkich jednak, niezależnie od płci, szarży czy rodzaju munduru, łączło jedno: walczyli poświęcając niejednokrotnie swoje młode życie z nadzieją, że ich walka i ofiara ma sens, że przyniesie upragnioną wolność dla Polski.

Eksponaty na wystawę użyczyli: Muzeum Militariów w Małogoszczu,, Muzeum Regionalne w Kraśniku,, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,Jednostka Wojskowa w Sandomierzu,
Jan Tarnowski, Jerzy Pawełek, Janina Hofman i Ewa Gutarewicz, Izabela Opioła, Renata Zdyrska, Janina Szostek, Robert Panek, Łukasz Kostrzewa

foto&info: MHmT

O wystawie opowiedział nam Krzysztof Gorczyca, MHmT

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zyga
6 lat temu

Ciekawe eksponaty

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content