Studenci podsuną pomysły na zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim

W ramach przedmiotu „planowanie przestrzenne” studenci trzeciego roku Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach mają zaprojektować wykorzystanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Na wykonanie swych pierwszych poważnych projektów studenci mają czas do końca tego roku akademickiego.

– Praca podzielona zostanie na dwa etapy. W pierwszym semestrze nasi studenci opracują koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, w semestrze drugim podejmą próbę stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Dzisiejsze spotkanie w Tarnobrzegu, podczas którego studenci dokonują inwentaryzacji w terenie, mają okazję porozmawiania z przedstawicielami miasta, zapoznania się z założeniami i wytycznymi dotyczącymi zagospodarowania tych terenów jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy – mówi Agnieszka Sempioł z Katedry Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki świętokrzyskiej w Kielcach.

Studenckie wizualizacje zawierać będą nie tylko sugestie rozmieszczenia budynków, ale też takie szczegóły, jak kubatura, czyli dokładną wielkość, ilość kondygnacji, geometrię dachu. Przyszli architekci zaproponują też przeznaczenie każdego z budynków. Opiekunowie liczą na ciekawe projekty. – Młodzi ludzie są bardzo twórczy, kreatywni, ich atutem jest to, że jeszcze nie do końca mają świadomość przepisów, które ograniczają doświadczonych architektów, dlatego dopóki na kolejnych latach studiów nie zaznajomią się z przepisami prawa, ich wizje są naprawdę bardzo ciekawe. Często więc w opracowywaniu działań projektowych korzysta się z pomysłów studentów właśnie, inspiruje nimi – dodaje Agnieszka Sempioł.

Ciekawe studenckich pomysłów są też władze Tarnobrzega. – Liczymy na dużą podpowiedź, na inwencję studentów w zakresie rozwiązań architektonicznych. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre będą zbyt futurystyczne, zbyt odległe, jednak jest szansa, że cześć z zaproponowanych przez studentów rozwiązań będziemy chcieli wykorzystać – mówi Wojciech Brzezowski, zastępca prezydenta Tarnobrzega i zapowiada pomoc miasta przy tworzeniu prac. – Studenci będą mieli możliwość konsultowania swych projektów, my będziemy na bieżąco przekazywać pewne wytyczne, gdyż jesteśmy w trakcie opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który – o ile nic nie pokrzyżuje pracy – obowiązywać zacznie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Z głównymi założeniami przygotowywanego właśnie miejskiego planu studenci zapoznali się w środę, 14 października. Podczas pierwszego roboczego spotkania w Tarnobrzegu dowiedzieli się też, jakie oczekiwania odnośnie zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim mają gospodarze, czyli władze miasta. – Pole do działania studenci mają niemałe. Największe oczekiwania dotyczą terenów po stronie wschodniej i południowej zbiornika, gdzie znajdują się miejsca przewidziane pod działalność turystyczną i usługową. Tam powinna się znaleźć infrastruktura sportowa, ale też zabudowa hotelowa, a także mieszkaniowa wielorodzinna. Będzie to więc jakby kolejna miejska dzielnica, ale z nastawieniem na sport, rekreację, turystykę i usługi – wyjaśnia prezydent Brzezowski, z którego inicjatywy miasto nawiązało, jak widać owocną, współpracę z Politechniką Świętokrzyską. Przypomnijmy, jej zaczątkiem były studenckie praktyki, w ramach których dziesięcioro studentów architektury uczestniczyło w plenerze malarskim zorganizowanym latem w Tarnobrzegu.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Razem Damy Radę
5 lat temu

Wybierzmy Prawo i Sprawiedliwość .

zz top
5 lat temu

To bardzo kiepsko musi być w magistracie albo jakiejś instytucji odpowiedzialnej za rozwój tego niezwykle ważnego elementu miasta, że studenci muszą pomagać…

Tommy
5 lat temu

E tam od razu kiepsko. To dobry pomysł. Młodzi ludzie ze świeżym spojrzeniem, bez swoich partykularnych interesów nad jeziorem mogą wymyślić coś naprawdę fajnego.Dla nich też to super sprawa takie zlecenie. Coś praktycznego a nie tylko teoria. Może powstanie więc lepsza koncepcja niż gdyby tylko urzędnicy nad tym pracowali. A plany zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i tak zleca się zawsze biurom zewnętrznym, w urzędzie tego nie robią. Zobaczymy co z tego wyniknie.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x