Tarnobrzeg: Święta Barbara wróciła do szpitala (fotoreportaż)

Odrestaurowana figura świętej Barbary wróciła do przyszpitalnej kapliczki. Uroczyste przeniesienie figury świętej odbyło się w ramach odchodów dnia patrona służby zdrowia świętego Łukasza oraz jubileuszu 35-lecia powstania „Solidarności”.

Figura świętej Barbary, patronki górników i konających pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, początkowo stała przy drodze wiodącej do miasta aż do momentu wybudowania szpitala, tj. 1903 r., gdzie została przeniesiona. Przez wiele długich lat opiekowały się nią siostry służebniczki NMP sprowadzone do Tarnobrzega przez hrabinę Zofię Tarnowską w 1870 roku. Decyzją władz komunistycznych w latach 60. XX wieku usunięto siostry, zlikwidowano szpitalną kaplicę, a figurę rozebrano i wywieziono. Od tej chwili na długie lata ślad po niej zaginął…

Po prawie 20 latach odnaleziono ją w magazynie jednego z muzeów w województwie rzeszowskim. Były to czasy „Solidarności” i to właśnie zasługą m.in. jej szpitalnego związku było przywrócenie figury na jej miejsce. Członkowie „Solidarności” obok innych postulatów, zwrócili się do władz o przywrócenie szpitalowi kaplicy i o ponowne ustawienie patronki górników przed lecznicą. Udało się… Triumfalnie wróciła na swoje miejsce, niesiona na ramionach górników; uroczystościom przewodniczył biskup Tokarczuk.
Po latach zarówno figura świętej jak i kapliczka zostały odrestaurowane.

źródło: www.polskaniezwykla.pl

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
anowin
5 lat temu

A gdzie pan prezydent Kiełb? Jak zwykle go nie ma. Teraz już nie powie że Domka nie przekazała informacji.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x