Cztery medale Mistrzostw Europy dla zawodników IKS Jezioro Tarnobrzeg

Jeden złoty medal, jeden srebrny i dwa brązowe – to dorobek tenisistów stołowych IKS Jezioro Tarnobrzeg wywalczony podczas Mistrzostwa Europy duńskim Vejle. Medalistami Europy zostali Karolina Pęk, Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka.

Mistrzostwo Europy zdobyła drużyna kobiet, w klasie -10, w składzie: Karolina Pęk, Natalia Partyka i Małgorzata Jankowska. Nasze panie po zwycięstwach w meczach grupowych pokonują w półfinale drużynę Rosji 2:0 (debel N. Partyka- K. Pęk oraz w singlu K. Pęk), w finale za s spotykają się z drużyną turecką i wygrywają również 2:0 (debel N. Partyka – K. Pęk oraz w singlu K. Pęk).

Brązowy medal w drużynie w klasie 3 wózki, wywalczyła ekipa w składzie Maciej Nalepka, Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper. Po zajęciu I miejsca w grupie i pokonaniu min. świetnych Szwedów 2:0 (debel M. Nalepka – T. Jakimczuk oraz w singlu M. Nalepka) w 1/8 finału mają wolny los. W walce o finał potykają się z doświadczoną i wyżej notowaną drużyną Austrii i przegrywają 0:2.
Była jednak szansa na zwycięstwo w tym meczu gdyż polski Debel M. Nalepka – T. Jakimczuk prowadził sensacyjnie 2: 0 z deblem austriackim Egon Kramminger – Manfred Dollmann i pachniało niespodzianką. Zwycięstwo debla, porażka w singlu R. Czupera z Krammingerem i wygrana w singlu Macieja Nalepki z Dollmannem dawała upragniony finał. Jednak polski debel uległ Austriakom 2:3 i skończyło się na brązie a to i tak jest wielki sukces tej drużyny debiutującej w tym składzie na ME.

Brązowy medal wywalczyła również drużyna w klasie 4 wózki mężczyzn Krzysztof Żyłka, Rafał Lis. W fazie grupowej wygrali oni z drużyną Chorwacji i z drużyną Rumunii po 2:0 oraz ulegli 0:2 drużynie francuskiej. W walce o finał przegrali 2:0 z drużyną turecką, która wywalczyła Mistrzostwo Europy.

SREBRNA KAROLINA

W pierwszej części Mistrzostw Europy w Vejle odbył się turniej indywidualny, w którym Karolina Pęk w klasie 9 zdobyła srebrny medal. W finale przegrała po zaciętej i wyrównanej walce z Turczynką Neslihan Kavas 3:0 w setach (12:10, 11:9, 12:10).

Świetne zawody rozegrał Krzysztof Żyłka w klasie 4 wózki mężczyzn był o krok od zdobycia medalu. Po zwycięstwach w rozgrywkach grupowych w 1/8 turnieju trafił na zawodnika z Francji Emerica Martina, w piątym secie, mając piłkę meczową przy stanie 10:9 przegrywa seta 12:10 i cały mecz 2:3 (9,-10,-7,9,-10). Obaj zawodnicy stworzyli fantastyczne widowisko i szkoda tej szansy na medal.

Trzeci nasz zawodnik Maciej Nalepka w klasie 3 wózki mężczyzn po wyjściu z grupy przegrał z Rumunem Makszin Dacian 1:3 ( -8,-8,7,-9) i pożegnał się z turniejem indywidualnym.

AWANS DO RIO

– Chciałbym podziękować naszym zawodnikom za wspaniały występ w Mistrzostwach Europy w Dani. Jesteśmy z Was dumni, promujecie swoimi sukcesami Tarnobrzeg, Polskę i Nasz klub IKS Jezioro Tarnobrzeg. Gratuluje Karolinie za kolejny sukces osiągnięty w tak młodym wieku 17 lat w zawodach tak dużej rangi. Maćkowi i Krzyśkowi mimo tak dużej konkurencji w swoich klasach startowych zdobycia medali w kolejnej dużej imprezie – komentuje Rajmund Zięba, prezes IKS Jezioro Tarnobrzeg.

– Gratulacje dla całej reprezentacji i trenerów za zdobycie 10 medali (4 złote, 2 srebrne i 4 brązowe) i zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy wśród 31 krajów. Mistrzostwa te wyjaśniły w wielu przypadkach kto już na pewno wywalczył awans do przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Sytuacja naszej trójki z IKS-u też jest już prawie rozstrzygnięta i będziemy wkrótce cieszyć się wspaniałą wiadomością – dodaje.

foto&info: IKS Jezioro Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x