Tarnobrzeg: Tegoroczna edycja „Choinki życzeń” ze Sławomirem Szmalem

W Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej „Choinki życzeń”.

To już IX edycja zapoczątkowanej z inicjatywy Pawła Gosposia akcji charytatywnej, mającej na celu zebranie funduszy na pomoce dydaktyczne, sprzęt rehabilitacyjny oraz doposażanie nowo pozyskanych pomieszczeń w niezbędne sprzęty i materiały edukacyjne dla uczniów szkoły oraz podopiecznych Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Grzegorz Kiełb.

– Wszystko rozpoczynamy tradycyjnie, licytacją na antenie Radia Leliwa naszego drzewka, symbolu akcji. W tym roku najprawdopodobniej odbędzie się ona w dniach 4-6 grudnia. Zwycięzcę licytacji zapraszamy do naszej szkoły, gdzie 10 grudnia odbędzie się oficjalne przekazanie wylicytowanej choinki oraz spotkanie z zaproszonym gościem specjalnym i wspólna kolacja w Restauracji Hotelu Kameleon – mówi Dorota Bednarz, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych.

– W tym roku po raz pierwszy w historii naszej akcji swoją obecnością zaszczyci nas sportowiec. Tym nowym darczyńcą będzie szczypiornista Sławomir Szmal, bramkarz i kapitan reprezentacji Polski, zawodnik klubu Vive Tauron Kielce. Planowane jest iście sportowe powitanie, zaprezentowanie sportowych osiągnięć naszych podopiecznych, wspólny mecz, odciśnięcie dłoni, zdjęcia i autografy. Podczas trwania adwentu odbędzie się natomiast kwesta sianka w dwu tarnobrzeskich parafiach, a podsumowaniem akcji będzie bal charytatywny – dodaje.

13. GRUDNIA TRADYCYJNA KWESTA SIANKA

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia to naprawdę ciężka praca, która nie byłaby możliwa bez współpracy z rodzicami, władzami miasta, mediami, instytucjami, pracującymi w placówce nauczycielami oraz hojnymi ofiarodawcami. – W pojedynkę nie da się zrobić niczego. Dziękujemy zatem za wszystkie lata prosząc o jeszcze – dodaje Paweł Gospoś, nauczyciel i pomysłodawca akcji.

W okresie przedświątecznym ma miejsce kwesta sianka. Odbywa się na terenie dwu zaprzyjaźnionych tarnobrzeskich parafii: Klasztoru OO. Dominikanów oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. W akcję włączają się wolontariusze oraz nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych. – W dniu 13 grudnia kwestujący rozdawać będą przygotowane przez naszych uczniów sianko wraz z życzeniami przed i po każdej mszy świętej. Jeśli ktoś ma wolę, by nas wspomóc – będziemy wdzięczni – zachęca Nina Leończyk, zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych.

BAL CHARYTATYWNY 30. STYCZNIA

Finał akcji odbędzie się 30 stycznia 2016 roku w Hotelu Anna w Wielowsi, gdzie odbędzie się bal charytatywny. Cieszy się on od lat naprawdę dużym powodzeniem, znany jest w mieście i poza jego granicami oraz przyciąga wielu ofiarodawców. – Atmosferę tworzą ludzie. W naszych balach udział biorą bardzo otwarci na potrzeby naszych podopiecznych goście, którzy każdego roku nas hojnie obdarowują. Za rok wracają na kolejny bal, ale już w powiększonym składzie, wraz ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi. Tym samym nasze grono się rozrasta, co motywuje do dalszych działań i potwierdza, że to, co robimy ma sens – mówi Paweł Gospoś.

– Ogromny wpływ na powodzenie naszych zabaw ma także miejsce. Nie wyobrażamy już sobie, by impreza mogłaby odbywać się gdzie indziej. Hotel Anna jest z naszą placówką bardzo zaprzyjaźniony i doskonale zna oczekiwania i potrzeby swoich gości podczas takiego balu. Właściciele angażują się w pomoc i też są naszymi darczyńcami – dodaje.

Organizatorzy balu charytatywnego każdego roku starają się stanąć na wysokości zadania i sprawić, by włączający się w akcję nowi darczyńcy mogli pozostać na dłużej we współpracy z placówką. – Nie można zapominać także o tym, że zawsze wkładamy mnóstwo serca i pracy w zorganizowanie tej imprezy, by przygotować coś wyjątkowego. W tym roku na balu królować będzie rękodzieło. Z doświadczenia z minionych balów wiemy, że wykonywane przez uczniów przedmioty – tzw. ręczna robota jest niezwykle doceniana i stanowi dużą wartość. I bez wątpienia tym, co przyciąga gości na nasze bale jest oprawa muzyczna – od początku ta sama, niezastąpiony Zespół USC – podsumowuje Dyrektor szkoły Janusz Galiniak.

JAK MOŻNA POMÓC?

W akcję można włączyć się na różne sposoby, bo składa się ona z kilku imprez i trwa ponad miesiąc, więc każdy ofiarodawca może wybrać najlepszą dla siebie formę wsparcia placówki. – Pomagać można wrzucając przysłowiowy grosz podczas kwesty sianka, uczestnicząc w balu, biorąc udział w szkolnym spotkaniu z gościem specjalnym oraz licytując na antenie Radia Leliwa drzewko oraz inne cenne przedmioty (w tym roku m.in. bluzę z logo reprezentacji Polski, ofiarowaną przez Sławomira Szmala wraz z autografami wszystkich zawodników reprezentacji Polski szczypiornistów) – proponuje Dorota Bednarz.

– Czasami naprawdę niewiele potrzeba. „Pomagać to dzielić się sobą” – tak w 2013 roku podsumował swoje wystąpienie w Tarnobrzegu Andrzej Piaseczny podczas VI edycji „Choinki życzeń”. Warto głębiej zastanowić się nad tymi słowami w kontekście naszej akcji – dodaje Paweł Gospoś.

– Pomagać możemy nie tylko finansowo. Wcale nie potrzeba milionów, by pomagać. Liczy się także wsparcie duchowe i obecność, dobre słowo i każde wyciągnięcie ręki w kierunku naszych podopiecznych. Nie bójmy się tego. Pamiętajmy, że człowiek jest najbardziej szczęśliwy, kiedy uszczęśliwia innych. Dobroczynność może stać się naszą codziennością nie tylko od święta. Otwórzmy szeroko serca, a wówczas dużo łatwiej dostrzeżemy wokół siebie potrzebujących. Wielkoduszni i hojni możemy być przez cały rok. I jeszcze jedna istotna kwestia: zróbmy wszystko, by wszelka pomoc wynikała z miłości do drugiego człowieka. Udzielając pomocy nie załatwiajmy swoich spraw: nie szukajmy rozgłosu i korzyści osobistych. Wspierajmy zawsze na miarę naszych możliwości – bądźmy w tym autentyczni i bezinteresowni . ‘Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa (…). A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie’ – mówi Mateusz Ewangelista – podsumowuje ks. Radosław Koterbski, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych.

Wszelkich informacji na temat każdej imprezy z cyklu „Choinka życzeń” uzyskać można pod numerem telefonu (015) 8228975.

info: Dorota Bednarz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content